Σίξερς – Χιτ 90-99: Ηγέτης Μπάτλερ, οδήγησε το Μαϊάμι στους τελικούς της Ανατολής και περιμένει Γιάννη ή Σέλτικς (vid)

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να είναι συγκλονιστικός και να τελειώνει τον αγώνα με 32 πόντους οι Χιτ νίκησαν με 99-90 τους Σίξερς στην Φιλαντέλφεια στο Game 6 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής με 4-2 νίκες. Τρομακτικός τραυματισμός για τον Ντάνι Γκριν.

Οι Heat βρίσκονται στους τελικούς της Ανατολής. Παίζοντας το δικό τους μπάσκετ, νίκησαν με 90-99 τους Sixers στην Φιλαντέλφεια στο Game 6 και προκρίθηκαν με 4-2 νίκες στους τελικούς της περιφέρειας, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της σειράς Μπακς – Σέλτικς. Το Μιλγουόκι του Gianni προηγείται με 3-2.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν αυτός που πήρε από το χέρι το Μαϊάμι σε ακόμα ένα παιχνίδι. Παίζοντας στο δικό του τέμπο, ο All Star φόργουορντ εκτέλεσε την άλλοτε ομάδα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους. Από κοντά τον ακολούθησε ο Μαξ Στρους με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Πι Τζέι Τάκερ να προσθέτει 12 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 20 πόντους (αλλά με 9/24 σουτ) και 12 ριμπάουντ και ο Ταϊρίς Μάξι 20 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 11 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι Χιτ ξαφνικά πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 16-2 ξέφυγαν με 52-68, παίρνοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Και δεν έμελλε έκτοτε να απειληθούν, φτάνοντας ακόμα και στο +20 (72-92) στον δρόμο για την νίκη τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28, 48-49, 63-74, 90-99

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 3 (1), Εμπίντ 20 (7/24 σουτ, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μάξι 20 (1/7 τρίποντα), Χάρντεν 11 (4/9 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ασίστ), Νιάνγκ, Ριντ, Τάιμπουλ 3, Μίλτον 15 (3), Κορκμάζ 2, Τζο 2, Σπρίνγκερ

ΧΙΤ: Τάκερ 12 (9 ριμπάουντ), Μπάτλερ 32 (13/29 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 10 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βίνσεντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στρους 20 (4/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν, Ντέντμον 4, Χίρο 10 (5/12 σουτ), Ολαντίπο 4, Ρόμπινσον