NBA Finals, Γουόριορς – Σέλτικς 104-94: Γκόλντεν Στέιτ από ατσάλι, έκανε το 3-2 με μπροστάρη τον Γουίγκινς (video)

Με τον Άντριου Γουίγκινς να έχει βραδιά καριέρας και τους ρολίστες της ομάδας να καλύπτουν την μέτρια βραδιά του Στεφ Κάρι, οι Γουόριορς νίκησαν με 104-94 τους Σέλτικς στο Game 5 των NBA Finals και έκαναν το 3-2 στην σειρά. Πρώτη φορά στην καριέρα του στα playoffs ο Κάρι δεν ευστόχησε σε τρίποντο σε αγώνα playoffs.

Μία νίκη. Τόσο απέχουν πλέον οι Warriors από το 4ο πρωτάθλημά τους σε 7 χρόνια, μετά την επικράτησή τους με 104-94 επί των Celtics στο Game 5 των NBA Finals 2022 χάρη στην οποία έκαναν το 3-2 στην σειρά των τελικών.

Το Γκόλντεν Στέιτ ήταν καταιγιστικό στο ξεκίνημα του αγώνα φτάνοντας ακόμα και στο +16, άντεξε στην αντεπίθεση των Σέλτικς στην τρίτη περίοδο – όταν η Βοστώνη έφερε τούμπα το ματς – και ξέσπασε ξανά στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας μία πανάξια νίκη.

Ηγέτης των Γουόριορς ήταν ο Άντριου Γουίγκινς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, έχοντας βραδιά καριέρας, με τον Κλέι Τόμπσον να προσθέτει 21 πόντους, σε ένα παιχνίδι που ο Στεφ Κάρι ήταν… γήινος, μένοντας στους 16 πόντους με 7/22 σουτ, 0/9 εκ των οποίων τρίποντα.

Για τους Σέλτικς, που κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο μετά το buzzer-beater του Τζόρνταν Πουλ στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 27 πόντους, ο Μάρκους Σμαρτ 20 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 18 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ).