Χιτ – Σέλτικς 118-107: Ραψωδία Μπάτλερ με 41 πόντους και 1-0 για το Μαϊάμι (vid)

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να πραγματοποιεί απίθανη εμφάνιση και να σταματάει στους 41 πόντους, οι Χιτ στηρίχθηκαν σε ένα μυθικό τρίτο δωδεκάλεπτο για να επιστρέψουν από το -13 και επικράτησαν με 118-107 των – χωρίς Σμαρτ και Χόρφορντ – Σέλτικς για να κάνουν το 1-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Heat έκαναν το πρώτο βήμα για να επιστρέψουν στους τελικούς του NBA. Στηριζόμενοι σε πένα διαστημικό Τζίμη Μπάτλερ και ένα αδιανόητο τρίτο δωδεκάλεπτο, επικράτησαν με 118-107 των πληγωμένων Σέλτικς και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ο Μπάτλερ έδειξε ξανά τον δρόμο στο Μαϊάμι, τελειώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους (27 στο δεύτερο ημίχρονο), 9 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα, με τον Τάιλερ Χίρο να προσθέτει 18 πόντους και τον Γκέιμπ Βίνσεντ 17 πόντους, σε μία μαγική βραδιά για τους νικητές.

Για τους Σέλτικς, που λίγες ώρες πριν από το Game 1 ενημέρωσαν ότι θα παραταχθούν χωρίς τους Μάρκους Σμαρτ (τραυματίας) και Αλ Χόρφορντ (πρωτόκολλο κορονοϊού) ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 29 πόντους (αλλά μόλις 8 στο δεύτερο ημίχρονο και 7 λάθη), ο Τζέιλεν Μπράουν 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πέιτον Πρίτσαρντ 18 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Όσο για τον αγώνα, αυτός είχε δύο πρόσωπα, ένα για κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σέλτικς έδειξαν ανεπηρεάστοι από τις απουσίες τους, έφτασαν μέχρι και στο +13 (34-47) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 54-62. Το δεύτερο ημίχρονο όμως – και ειδικά η τρίτη περίοδος – δεν θα μπορούσαν να διαφέρουν περισσότερο.

Το Μαϊάμι μπήκε στο παρκέ στο τρίτο δωδεκάλεπτο πετώντας φλόγες και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 22-2 (!) ξέφυγε με 76-64. Έχοντας πλέον την ψυχολογία στην πλευρά του, σταδιακά άρχισε να διευρύνει την διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 93-76, ενώ στην τέταρτη περίοδο έφτασε και στο +20 (96-76).

Οι Σέλτικς έκαναν κάπου εκεί την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 96-86, ενώ 1.5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα κατέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους (114-107). Δεν έμελλε όμως να καταφέρουν να γίνουν πιο απειλητικοί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28, 54-62, 93-76, 118-107

ΧΙΤ: Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάτλερ 41 (12/19 σουτ, 17/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 10, Βίνσεντ 17 (3), Στρους 11 (3), Μάρτιν 5 (1), Ντέντμον 6, Χίρο 18 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ολαντίπο 5 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γ. Γουίλιαμς 7 (1), Τέιτουμ 29 (2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Ρ. Γουίλιαμς 18 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 3, Μπράουν 24 (7/17 σουτ, 4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Νέσμιθ, Τάις 8, Πρίτσαρντ 18 (6/16 σουτ, 4/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)