Ζορίστηκε πολύ, αλλά νίκησε την πολύ καλή ΑΕΛ!

Πριν από λίγες μέρες, έχασε τον τίτλο του Σούπερ-καπ, αλλά κατέκτησε αυτόν του τουρνουά που διοργάνωσε στην Πάφο ο ΑΠΟΠ, προς τιμήν του Άκη Κλεάνθους.

Για την ΑΕΚ, ο λόγος, η οποία στην αναμέτρηση που τελείωσε πριν από λίγο και που ήταν ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης, νίκησε την πολύ καλή ΑΕΛ με σκορ 73-77.

Αν και η νικήτρια αγωνίστηκε για 32 λεπτά χωρίς τον Γκότγουιν, εν τούτοις συνάντησε αρκετή αντίσταση από την ομάδα της Λεμεσού, η οποία διεκδίκησε τη νίκη (και το έπαθλο) μέχρι τέλους.

Χαρακτηριστικό ήταν το ότι, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη χάριν στη ψυχραιμία από τη γραμμή, των Ένγουιγκ, Σιζόπουλου.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 33-39, σε ένα διάστημα αργού ρυθμού, που έγινε πιο γρήγορος κατά το τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Η ΑΕΛ, παρέμενε κοντά στο σκορ, χάριν στους πόντους του Μάνικατ και ενώ στο 36` είχε ισοφαρίσει σε 68-68. Όμως στα τελικά στάδια, η ψυχραιμότερη ΑΕΚ, πήρε το ροζ φύλλο.

Τελικό σκορ, 73-77.