Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Αναγέννηση 57-63: Ζορίστηκε μεν, αλλά ξεπέρασε ένα δύσκολο εμπόδιο!

Αν και δυσκολεύθηκε εν τούτοις η Αναγέννηση Γερμασόγειας έφθασε στην 3η συνεχόμενη της νίκη και πλέον, κατέχει μόνη τη 2η θέση στη βαθμολογία, εκτός αν ο Κεραυνός κάνει το… μεγάλο μπαμ και κερδίσει την Ανόρθωση, κάτι που θα σημαίνει ότι η Αναγέννηση, θα πιάσει την «κυρία» στην κορυφή!

Βέβαια, το παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο στον Άγιο Δομέτιο, δεν προβλεπόταν να ήταν εύκολη υπόθεση για τις «πορτοκαλί» (που νίκησαν με 57-63), μιας και η ΕΝΑΔ διαθέτει ένα αξιόμαχο σύνολο, κάτι που αποδείχθηκε στο πρώτο μισό του αγώνα και κυρίως στην 4η περίοδο, χάριν κυρίως στη Μπέιτ που σκόραρε 31 πόντους!

1ο ημίχρονο

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αρχικά προηγήθηκε με 4-14, δείχνοντας ότι θα επέβαλλε το δικό της ρυθμό. Ωστόσο από εκείνο το σημείο, η γηπεδούχος άρχισε να αντιδρά και να μειώνει συνεχώς. Στο 10`, το σκορ πήγε στο 11-16 για την Αναγέννηση.

Όμως στη 2η περίοδο, η ΕΝΑΔ με βελτιωμένη άμυνα και επίθεση, κατάφερε να προσπεράσει με 24-23 και στα επόμενα χρονικά σημεία οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Η Αναγέννηση κατάφερε να αποκτήσει μια μικρή διαφορά στη συνέχεια, για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 29-33.

2ο ημίχρονο

Αλλά το 0-10 σερί, με το οποίο ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενες κατά την 3η περίοδο, επί της ουσίας, αποτέλεσε και το βαρόμετρο του αγώνα. Το σκορ πήγε στο 29-43 (25`) και ήδη τα πράγματα δυσκόλευαν για τις κοπέλες της ΕΝΑΔ.

Παρά τις προσπάθειες της Μπέιτ, οι Μιχάλκο, Τσινακλίεβα, έδιναν συνεχές σκορ στην ομάδα τους, που προηγήθηκε με 39-51 στο 30`.

Πάντως η ΕΝΑΔ δεν τα έβαλε κάτω και με δυνατή άμυνα στην αρχή της 4ης περιόδου, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 7 (47-54), κάτι που συνέβη στο 35`, ενώ στο 36`, η διαφορά έπεσε στους 6 (51-57)!

Τελικά στάδια

Νέα απόπειρα της γηπεδούχου για να «επιστρέψει», καθώς μείωσε εκ νέου στο -6 (38`34“), αλλά δεν υπήρχε αρκετός χρόνος…

Στο 39`12“ η Αναγέννηση ανέβηκε στο +10 (53-63) και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι.

Η ομάδα της Γερμασόγειας ήταν η νικήτρια με τελικό σκορ 57-63.