«Βόμβα» της Ε.Θ.Α μέσα στην Παλουριώτισσα και νίκη επί του Αχιλλέα με σκορ 60-67

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε πριν από λίγο η Ε.Θ.Α Έγκωμης μέσα στο κλειστό της Παλουριώτισσας όπου επιβλήθηκε του τοπικού Αχιλλέα Καιμακλίου με 60-67.

Παρά τις δυσκολίες που είχαν να αντιμετωπίσουν (δύο ξένοι και με υπηρεσιακό προπονητή) οι Εγκωμίτες προς έκπληξη πολλών παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και βελτιωμένοι και κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική από βαθμολογικής πλευράς νίκη.

Ο Αχιλλέας που βραχυκυκλώθηκε από την άμυνα ζώνης που παρέταξε ο κόουτς Ζάκου, εμφανίστηκε στο γήπεδο αρκετά μουδιασμένος και δεν θύμισε σε καμία περίπτωση το αξιόμαχο σύνολο που είδαμε στο παρελθόν να παλεύει για την κάθε κατοχή.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Wesley Harris της Ε.Θ.Α Έγκωμης με 26 πόντους και 25 ριμπάουντ!

Για τον Αχιλλέα όαση ήταν ο Αμερικάνος πόιντ γκαρντ Isiah Brown που με τους 31 πόντους που πέτυχε λίγο έλειψε να «γυρίσει» μόνος του το παιχνίδι!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Αχιλλέας πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 2’ με τον Τρετιακόφ, όμως η απάντηση ήρθε στο 4’ με την ΕΘΑ να ισοφαρίζει σε 4-4. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε προβάδιασμα με 12-4, με το τρίποντο του Χάρις, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-6.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά των φιλοξενούμενων έφτασε στο +10 στο 13’ , ενώ με το δίποντο του Ιγνατόφσκι στο 18’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 24-11. Η ΕΘΑ κράτησε τη διαφορά της και το ημίχρονο έληξε με 31-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, και στο 24’ ο Χάρβεϊ μείωσε σε 34-26, ενώ το τρίποντο του Μπράουν στο ίδιο λεπτό έκανε το 34-29. Η ΕΘΑ δεν άφησε τον αντίπαλο να απειλήσει, και ξέφυγε σε 43-29 με τρίποντο του Χάρις στο 26’, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 49-38.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου μπήκε δυναμικά και στο 34’ μείωσε στο -1 (51-50). Στο ίδιο λεπτό ο Χάρβεϊ ευστόχησε σε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 53-51, όμως το τρίποντο του Χάντσον έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΕΘΑ με 54-53. Στο 37’ η δύο ομάδες ήταν στα ίσα (60-60), όμως ο Χάντσον έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 38’ (62-60). Η ομάδα της Έγκωμης συνέχισε να σκοράρει και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 69-60

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-6, 17-31, 38-49, 60-69

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Μπράουν 31 (4), Γεωργακούδης, Τρετιάκοβ 6, Χάρβεϊ 15 (3), Νάιλς 8, Βασιλείου, Ανθυμιάδης,