Τεράστιο βήμα οκτάδας για τον ΑΠΟΠ που επικράτησε της ΕΝΠ εντός έδρας με σκορ 59-54

Μεγάλη νίκη πήρε πριν από λίγο ο ΑΠΟΠ που επικράτησε εντός έδρας της ΕΝΠ με σκορ 59-54.

Με την νίκη τους οι Παφίτες έκαναν τεράστιο άλμα για την κατάκτηση της 8ης θέσης στην regular season, μια θέση που οδηγεί στα play offs του Πρωταθλήματος, αφού πλέον βρίσκονται μόνοι στην 8η θέση με συντελεστή 6 νίκες – 13 ήττες ενώ από τήν άλλη, ο άμεσης ανταγωνιστής τους, το Παραλίμνι, έμεινε με την σημερινή του ήττα στις 5 νίκες.

Για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου απομένει μία ακόμη αγωνιστική, με τον ΑΠΟΠ να αγωνίζεται εκτός έδρας ενάντια στην ΑΕΚ και το Παραλίμνι να αγωνίζεται εντός έδρας έναντι στην Ανόρθωση.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας νικών σημειώνεται ότι υπερτερεί η ΕΝΠ επί του ΑΠΟΠ, λόγω του θετικού συντελεστή που έχουν οι Παραλιμνίτες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ

Κορυφαίος για την ομάδα της Πάφου ο Jalen Seegars με 15 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ε.Ν. Παραλιμνίου μπήκε με σερί έξι πόντων με τέσσερις πόντους από τον Σολωμού και δυο από τον Ford στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΠ στο 7′ να ισοφαρίζει σε 9-9 με το καλάθι του Mc Laughlin. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι με διαφορά τριών πόντων (16-19).

Οι γηπεδούχοι πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στο 13′ με το τρίποντο από τον Seegars (19-17) και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Cook για τους βυσσινί (28-29), που δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου προηγούνταν με επτά πόντους (37-44) μετά από καλάθι του ίδιου καλαθοσφαιριστή. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την ομάδα της Πάφου που στο 29′ μπήκε μπροστά με το δίποντο του Seegars (45-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε συνεχής εναλλαγή στο σκορ και μέχρι το 39′ το σκορ ήταν στην ισοπαλία 54-54. Το τρίποντο του Jaqualyn και το λέι απ του Δημητρίου στο τελευταίο λεπτό έδωσε τη νίκη 59-54 στον ΑΠΟΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 28-26, 45-44, 59-54