Συναρπαστικό παιχνίδι και μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης επί του Απόλλωνα με 81-77

Η Ανόρθωση επικράτησε του Απόλλωνα με σκορ 81-77 σε ένα συναρπαστικό από κάθε άποψη παιχνίδι που τα είχε όλα… Δυνατές άμυνες, εναλλαγές στο σκορ, αψιμαχίες και ψηλό σκόρ! Μαγευτικοί ήταν οι δυάδα των Αμερικάνων της Ανόρθωσης, Mallory και Parker που σκόραραν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς των ηττημένων καλύτερος παίκτης (αλλά και μοιραίος με τις δύο βολές που αστόχησε στο τέλος) ο Αμερικάνος Ibrahim Cheatham.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-0, στα πρώτα 4 λεπτά τπυ δεκαλέπτου. Η είσοδος του Αμερικάνου γκάρντ του Απόλλωνα, Ibrahim Cheatham, βοήθησε πολύ τον Απόλλωνα στο να βρει επιθετικό ρυθμό και οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού έκαναν το δικό τους σερί, περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ (16-18), 1 λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Η 1η περίοδος έκλεισε με ένα μεγάλο τρίποντο του γερόλυκου Γρηγόρη Παντούρη, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δεκαλέπτου, τρίποντο το οποίο έβαλε ξανά την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ με 1 πόντο (19-18).

Στην δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε στο γήπεδο με πολλή ενέργεια και με διάθεση να τρέξει το γήπεδο και να πάρει γρήγορες επιθέσεις. Η τακτική του κόουτς Χρυσαλλά απέδωσε καρπούς αφού η Αμμοχωστιανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή αμυντική συμπεριφορά αλλά και τις πολύ αργές επιστροφές που είχαν οι καλαθοσφαιριστές του Απόλλωνα. Με τους Πάρκερ και Μάλορι να είναι πραγματικά ασταμάτητοι, η Ανόρθωση άνοιγε την ψαλίδα της διαφοράς με αργό αλλά σταθερό ρυθμό και έτσι κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 10 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας, έκανε αυτό που έπρεπε, έσφιξε δηλαδή την άμυνα του, προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι σε πιο αργό τέμπο και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά στους 4 πόντους με την λήξη της περιόδου (61-57).

Ο αργός ρυθμός της τρίτης περιόδου συνεχίστηκε και στην τεταρτη και στα πρώτα 5 λεπτά οι πόντοι και για τις δύο ομάδες έρχονταν με το σταγονόμετρο (66-61, 5 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το παιχνίδι παιζόταν συνεχώς στις 1-2 κατοχές με την Ανόρθωση να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ. Με καλάθι του Ραφαήλ Ελευθερίου, ο Απόλλωνας μείωσε στο πόντο (75-74) ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στην επόμενη επίθεση ο Μάλορι κέρδισε τις δύο βολές, ευστόχησε σε αμφότερες κι έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην Ανόρθωση, 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιόυ. Ακολούθησε γρήγορη επίθεση 5 δευτερολέπτων από τον Απόλλωνα μέσω της οποίας ο Cheatham κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε και στο δύο βολές, με το σκορ να πηγαίνει εκ νέου στον 1 πόντο (76-75). Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη επίθεση, ο Απόλλωνας πήρε το ριμπάουντ και ο Cheatham κέρδισε εκ νέου το φάουλ (αμφιλεγόμενο) και τις δύο βολές. Με την μπάλα να ζυγίζει πολλά κιλά ο Αμερικάνος αστόχησε και στις δύο βολές, η Ανόρθωση πήρε το ριμπάουντ και με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν ο κόουτς Κουκούρης αποφάσισε να κάνει το φάουλ με την ελπίδα να αστοχήσει η Ανόρθωση στις δύο βολές. Ο Μάλορι όμως είπε αντίθετη άποψη και έκανε το 2/2 βολές (78-75). Στην συνέχεια ο Ελευθερίου κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές με το σκορ να πηγαίνει στο 78-77 με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Απόλλωνας έκανε το φάουλ στον Παντούρη ο οποίος ευστόχησε στις δύο βολές (80-77). Ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει γρήγορη επίθεση, έκανε όμως το λάθος, ο Χαραλάμπους έκανε το κλέψιμο, δέχτηκε το φάουλ και στην συνέχεια σκόραρε 1/2 βολές κι διαμόρφωσε το τελικό 81-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-35, 61-57, 81-77