Συγκλονιστικό παιχνίδι, με νίκη της «κυρίας» (Αναλυτική περιγραφή)

Στο ίδιο γήπεδο που είχε… κατά κάποιον τρόπο «αυτοκτονήσει», κατά την πρεμιέρα, τη φορά αυτή δε… λάθεψε η Ανόρθωση και πέρασε νικηφόρα από τον Άγιο Δομέτιο, όπου νίκησε την ΕΝΑΔ με σκορ 71-80!

Παιχνίδι που κρίθηκε ύστερα από παράταση (πρώτο για φέτος) καθώς στο 40`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 65-65

Δεύτερη νίκη για την Ανόρθωση (και συνεχόμενη) και 3η ήττα για την ΕΝΑΔ, σε ένα παιχνίδι όπου η νικήτρια, έδειξε μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση, στην παράταση στιγμή που κράτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα, στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Χαρακτηριστικό πάντως για τη νικήτρια, το γεγονός ότι στο ίδιο γήπεδο, κατά την πρεμιέρα, είχε μείνει χωρίς πόντο για 8`35“ στην 4η περίοδο, που της κόστισε τη νίκη, ενώ απόψε, κατά το ίδιο διάστημα, έμεινε χωρίς σκορ για 5`12“!!!

Δηλαδή, παραλίγο να την… πατούσε και πάλι, αλλά ο πολύπειρος Παντούρης, ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικός!

Ήταν το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία για την 3η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το φετινό Πρωτάθλημα.

1ο ημίχρονο

Ξεκίνημα γρήγορου ρυθμού και από τις δυο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν μαζί στο σκορ, που ήταν στο 14-14 στο 6`.

Προς τα τελικά στάδια της 1ης περιόδου, οι άμυνες δυνάμωσαν, με αποτέλεσμα να βρίσκουν με δυσκολία το καλάθι και οι δυο ομάδες. Με τη λήξη της 1ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 21-20 για τη γηπεδούχο.

Με 0-8 για την Ανόρθωση, ξεκίνησε η 2η περίοδος, για να γίνει 21-28 το σκορ. Στη συνέχεια, η βελτιωμένη αμυντικά ΕΝΑΔ, περιόρισε το σκοράρισμα της αντιπάλου της, αλλά και η ίδια, δεν εύρισκε αρκετές λύσεις στην επίθεση. Μόλις 6 πόντους σκόραρε η γηπεδούχος, στα 7 πρώτα λεπτά και έτσι, η Ανόρθωση κρατούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα.

Ωστόσο στο 18`, η ΕΝΑΔ κατάφερε να προσπεράσει (34-33), αλλά με 5 διαδοχικούς πόντους του Μάρκου, η Ανόρθωση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-38.

2ο ημίχρονο

Με ελαφρύ προβάδισμα για την Ανόρθωση και σε ένα γρήγορο τέμπο, ξεκίνησε η 3η περίοδος. Στο 24`, το σκορ πήγε στο 44-49. Η ΕΝΑΔ αν και δυσκολευόταν να βρει λύσεις, εν τούτοις παρέμενε κοντά στο σκορ (27`: 48-49).

Συνεχές το ελαφρύ προβάδισμα για την «κυρία», η οποία προηγήθηκε στο 30`, με 52-55.

Στο +7 (53-60) πήγε το προβάδισμα για την Ανόρθωση στο 32`. Όμως στη συνέχεια, η ΕΝΑΔ έκανε ένα 6-0 σερί, για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο (59-60) κάτι που έγινε στο 35`.

Πλέον η αναμέτρηση όδευε σε ένα αγωνιώδες φινάλε!

Τελικά στάδια

Κάτι από το παιχνίδι με την Ομόνοια… θύμισε η αφλογιστία της Ανόρθωσης (πάλι στην 4η περίοδο), καθώς έμεινε χωρίς σκορ για 5`12“! (με τους πράσινους, έμεινε χωρίς σκορ για 8`35“) και έτσι η ΕΝΑΔ παρά την αστοχία της από τη γραμμή, μείωσε σε 61-62 στο 38`!

Προσπέρασμα για τη γηπεδούχο με 63-62! (Καλάθι Κροφ)

Λάθος επίθεση για την Ανόρθωση και ο Σέπος κάνει το 65-62 για την ΕΝΑΔ.

Βολές για την Ανόρθωση με τον Παρκς που ευστόχησε στη μια και μείωσε σε 65-63.

Λάθος του Σέπου και ο Πάρκερ ισοφάρισε σε 65-65.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς οι Παντούρης και Φίσιερ, ήταν άστοχοι στις επιθέσεις των ομάδων τους και έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση…

Παράταση

Προβάδισμα με +7 για την Ανόρθωση στο 42` (65-72). Πρωταγωνιστής ο Παντούρης σε αυτά τα κρίσιμα σημεία, παρότι από πολύ πιο πριν, είχε χρεωθεί με 4ο φάουλ.

Πλέον η κατάσταση δυσκόλευε για την ΕΝΑΔ, που όχι μόνο δεν εύρισκε λύσεις, αλλά λίγο μετά, η διαφορά ανέβηκε στους 10 (65-75), που μάλιστα, ήταν και η μεγαλύτερη, σε όλο το παιχνίδι!

Ελπίδα για τη γηπεδούχο, η μείωση στο -6 (69-75) στο 43`30“ και ενώ στο 43`55“, το σκορ πήγε στο 71-77.

Όμως οι βολές του Παντούρη αμέσως μετά, ουσιαστικά… τελείωσαν το παιχνίδι (71-79) μιας και δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για την ΕΝΑΔ…

Το τελικό σκορ ήταν 71-80.