Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!/ Εύκολη νίκη της Ανόρθωσης επί του ΑΠΟΠ με 89-61

Η Ανόρθωση πήρε το ροζ φύλλο αγώνος στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΠ, επικρατώντας με 89-61 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης ο Νίκολας Μπάναρντ με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα στο 2’ με 6-0. Στο 9’ με το δίποντο του Μάλορι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων (20-10), και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-12.

Στη δεύτερη περίοδο η «Κυρία» ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους στο 13’, όμως ο Μάρτιν πέτυχε τρίποντο στο επόμενο λεπτό, μειώνοντας σε 26-15. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να σκοράρει και με το τρίποντο του Τσίγκα στο 18’ έκανε το 37-18. Σκορ ημιχρόνου 40-25.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Μάλορι πέτυχε τρίποντο για το 43-26 (στο 21’). Ο Μάρκου ευστόχησε στις βολές του στο 26’ και η Ανόρθωση έφτασε στους 60 πόντους (60-34). Από το 26’ μέχρι το 29’ ο ΑΠΟΠ πέτυχε 13 πόντους σερί μειώνοντας στο -13 (60-47). Οι γηπεδούχοι όμως κράτησαν τη διαφορά τους και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 67-51.

Στην τελευταία περίοδο η Ανόρθωση ξεκίνησε δυνατά πετυχαίνοντας 12 σερί πόντους, και διαμόρφωσε το 79-53 στο 35’. Η «Μεγάλη Κυρία» διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα επικρατώντας με 89-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-25, 67-51, 89-61