Προκρίθηκε στο Final 4 Κυπέλλου δια πυρός και σιδήρου το ΑΠΟΕΛ

Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το νικητήριο καλάθι που του έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League. Επικράτησε με 72-70 του Αχιλλέα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με κορυφαίο τον Γιανναρά με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, που με το τρίποντο του Νοττάζ στο 3’ πήρε προβάδισμα 9-2. Ο Γιανναράς, επίσης με τριποντο στο 6’ έκανε το 19-11, με τον Αχιλλέα να μειώνει στο 8’ με τις εύστοχες βολές του Smith σε 21-16. Η ομάδα του Καϊμακλίου συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ και πριν το κλείσιμο του δεκαλέπτου ο Shabazz μείωσε σε 24-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο αγώνας έγινε πιο ανταγωνιστικός με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ. Με το «καλημέρα» της περιόδου ο Watson έφερε το παιχνίδι στα ίσα (24-24), ενώ το τρίποντο του Shabazz στο 13’ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 29-28. Στο 16’ η διαφορά ανέβηκε στο +3 για τον Αχιλλέα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα στο επόμενο λεπτό με τον Κοιλαρά.

Στο 23’ ο Shabazz ευστοχώντας σε ακόμη ένα τρίποντο, έκανε το 45-40, και τρία λεπτά αργότερα ο Αχιλλέας ανέβηκε στο +7 για το 51-44. Ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε πιο επιθετικά, γυρίζοντας το σκορ σε 52-51 στο 28’, και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει σε 55-51 για τον ΑΠΟΕΛ. Το ματς ήταν ισορροπημένο και ανταγωνιστικό μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τον Πηλακούτα να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του στο 37′ (67-62). Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (68-67). Με τον Σμιθ να ευστοχεί σε 3 βολές, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 70-70, ενώ 4 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Blackmon με lay up έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά στον ΑΠΟΕΛ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 36-37, 51-55, 70-72