Πολύ δύσκολη νίκη της Ομόνοιας απέναντι στην σκληροτράχηλη Ε.Θ.Α με 66-64

Η Ομόνοια επικράτησε πολύ δύσκολα της ΕΘΑ Έγκωμης με 66-64, για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι που ήταν πίσω στο σκόρ με 2 πόντους και είχαν την μπάλα με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, αστόχησαν σε δύο προσπάθειες τριών πόντων αρχικά με τον νεαρό Ροδοσθένους και ακολούθως με τον Αμερικάνο πόιντ γκαρντ Jonathan Hudson.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γουέσλεϊ Χάρις που πέτυχε 28 πόντους, 3 τρίποντα και 1 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το τρίποντο του Φλουντ η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με 3-0, με τον Κυριακίδη να απαντάει άμεσα ευστοχώντας επίσης σε τρίποντο για το 3-3 στο ίδιο λεπτό. Ο Σμιθ όμως πέτυχε δύο σερί τρίποντα στο 2’ κάνοντας το 9-3, ενώ η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε στο +10 στο 4’ (16-6). Το 9’ η Ομόνοια έφτασε στο +12 με 23-15 και το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τέλος δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ μείωσε σε 25-18 στο 12’ με το τρίποντο του Ροδοσθένους. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και με τις εύστοχες βολές του ο Φλουντ στο 17’ έκανε το 33-20. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 19’ σε 36-28 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης μείωσε τη διαφορά σε 44-39 στο 26’ με τρίποντο του Χάντσον. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Χάρις πέτυχε τρίποντο που μείωσε σε 51-48, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι εύστοχες βολές του Φλουντ έκαναν το 53-48 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ενώ η ΕΘΑ έχανε στο 36’ με 61-48, όμως η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει ώστε να κάνει την ανατροπή και πέτυχε 10 σερί πόντους, μειώνοντας σε 61-58 στο 38’. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -2 με το τρίποντο του Χάντσον, όμως η Ομόνοια κράτησε το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 66-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-28, 53-48, 66-64