Πάλεψε με λύσσα η Εθνική αλλά δεν απέφυγε την ήττα από την Ρουμανία με σκορ 69-65

Η «λυσσασμένη» Εθνική Ανδρών Κύπρου πάλεψε μέχρις εσχάτων αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την τρίτη της διαδοχική ήττα τελείωσε στον 6ο όμιλο της Β` προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Με αντίπαλο την Εθνική ομάδα της Ρουμανίας, η Εθνική μας, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι έχασε με σκορ 69-65, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας καλαθοσφαιριστές, ειδικά στην 4η περίοδο και παρότι στο 35`, έχαναν με 64-52.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά στάδια του αγώνα, με την ομάδα της Ρουμανίας, να προηγείται στο 5` με 16-12. Χάριν στη βελτιωμένη άμυνα της Εθνικής μας στη συνέχεια, το σκορ ήταν ισόπαλο, όταν έληξε η 1η περίοδος, καθώς οι δυο ομάδες είχαν σκοράρει από 19 πόντους.

Η ομάδα της Ρουμανίας απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων στο 14`, χρονικό σημείο στο οποίο το σκορ έγινε 32-25. Στη συνέχεια, η Εθνική Ρουμανίας διατηρούσε ένα σταθερό μεν, αλλά μικρό προβάδισμα. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν 40-35, για τη Ρουμανική ομάδα.

Παρότι στα 4 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, η ομάδα μας δεν δέχθηκε κανέναν πόντο, εν τούτοις δεν κατάφερε παρά να μειώσει ως την ελάχιστη τιμή τη διαφορά (40-39). Μετά από λίγο, η Ρουμανική ομάδα προηγήθηκε με 52-41. Όμως η Εθνική μας αντέδρασε στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου και με τη λήξη της, μείωσε σε 54-48.

Δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας μας στην 4η περίοδο και στην αρχή, μείωσε στο καλάθι (54-52). Η Εθνική μας δεν δέχθηκε πόντο στα 3 πρώτα λεπτά της περιόδου αυτής, αλλά στο 35`, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-52 και πλέον, τα πράγματα δυσκόλευαν, αν και υπήρχε χρόνος.

Οι διεθνείς μας πάλεψαν για να φθάσουν στην ανατροπή και μείωσαν σε 65-59 στο 39` και έπειτα, σε 68-65. Τελικά η Εθνική Ρουμανίας, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 69-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-40, 48-54, 65-69.

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Χριστοδούλου 4, Μαντοβάνι 4, Μιχαήλ 12, Σιμιτζής 19 (3), Στυλιανού 12 (2), Γιανναράς, Κουμής 2, Λοϊζίδης, Μαραγκός, Πασιαλής, Τίγκας 12.

Ρουμανία (Ντράγκαν Πετρίσεβιτς): Κάτε 10, Γκεόργκε 5 (1), Κούτι 4, Νοικολέσκου 18 (4), Ρίτσαρντ 12 (1), Μπάτιου 3 (1), Φομετέσκου, Μασιούκα 3 (1), Όλαχ 11 (1), Πόπα, Τοχατάν 3 (1).

Την Κυριακή (13/11) η Εθνική μας, θα αντιμετωπίσει πάλι στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», την Εθνική Βουλγαρίας, για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Το παιχνίδι, θα ξεκινήσει στις 16:00.