Ομόνοια vs ΑΠΟΠ (70-73) – Τεράστιο διπλό του ΑΠΟΠ μέσα στην Λευκωσία

Στη δεύτερη του φετινή νίκη και συνεχόμενη, έφθασε απόψε ο ΑΠΟΠ, ο οποίος μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, νίκησε την Ομόνοια με 73-70, για την 5ηαγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Οι «πράσινοι», παρέμειναν μαζί με τον Αχιλλέα Καΐμακλίου, οι μόνες ομάδες χωρίς νίκη στον φετινό μαραθώνιο.

Σημειώνεται ότι στον σημερινό αγώνα δεν αγωνίστηκε λόγω προβλήματος τραυματισμού, ο πρώτος σκόρερ των πρασίνων, James Sotos.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Aamandae Coleman, που σημείωσε 14 πόντους (6/10 δίποντα, 2/5 βολές, 9 ριμπάουντ).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα του ΑΠΟΠ (6-3), στη συνέχεια ήταν η γηπεδούχος Ομόνοια, που πήρε κεφάλι στο σκορ και το διατήρησε ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, καθώς σε αυτό το σημείο οι πράσινοι προηγήθηκαν με 19-14.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η Ομόνοια ανέβασε τη διαφορά στο +12 (28-16), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έριχναν σταθερά την τιμή της και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 19`, πέρασαν μπροστά με 38-37, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, το προβάδισμα πήρε η Ομόνοια με 39-38.

Προβάδισμα 7 πόντων (49-42) πήρε στο 23` η γηπεδούχος, αλλά και πάλι ο ΑΠΟΠ βρήκε τρόπο αντίδρασης, καθώς στο 27` έφερε το παιχνίδι στα ίσα (54-54) και όχι μόνο, αλλά με τη λήξη της 3ης περιόδου η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 59-57.

Συνεχόμενο το προβάδισμα για τον ΑΠΟΠ στις αρχές της 4ης περιόδου, του οποίου η τιμή έφθασε στο +7 στο 36` (68-61). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα, αλλά στα τελευταία λεπτά, η Ομόνοια πίεσε και έτσι στο 39`, έριξε τη διαφορά στον πόντο (71-70).

Έπειτα ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 73-70, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς η Ομόνοια ήταν άστοχη στις τελευταίες της επιθέσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 39-38, 57-59, 70-73

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μύθιλλος 7 (1), Πηλακούτας, Harden 24 (4), Dallas 16, Burrel 8 (1), Ανδρέου 2, Καραμπατάκης 5, Παπαδημητρίου 8 (2).

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualin 13 (1), Coleman 14, Σταύρου 6 (2), Seegars 13 (2), Δημητρίου 4, Πορφυρίδης, Αντωνιάδης 13 (4), Mc Laughlin 10.