Ομόνοια – Αχιλλέας 75-62: Εντυπωσιακό «τριφύλλι» στην επανάληψη και δεύτερη νίκη!

Τη δεύτερη φετινή νίκη της, πανηγυρίζει η Ομόνοια!

Με μιαν εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο μισό της αποψινής αναμέτρησης με τον Αχιλλέα, παιχνίδι που έγινε στον Άγιο Δομέτιο, έδωσε τέλος στο σερί των τριών ηττών και έφθασε στο δεύτερο φετινό ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 75-62!

Στο ημίχρονο, ο Αχιλλέας προηγήθηκε με 31-37, αλλά στην επανάληψη και δη, στην 4η περίοδο, στέρεψε από λύσεις μιας και οι Χάρβι, Μπράουν, ήταν αδύνατον να σκόραραν… αδιάκοπα για 40 αγωνιστικά λεπτά!

Ωστόσο για την Ομόνοια, οι Σμιθ, Φλούτ, ήταν εντυπωσιακοί (ειδικά ο πρώτος) και οδήγησαν την ομάδα τους στην αποψινή επιτυχία!

1ο ημίχρονο

Παιχνίδι αργού ρυθμού, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στον Άγιο Δομέτιο. Άλλωστε, οι Ομόνοια και Αχιλλέας είναι ομάδες που μέχρι τώρα έδειξαν ότι έχουν έφεση σε αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού.

Όσο δε αφορά την εξέλιξη που είχε το πρώτο μισό, μετά το αρχικό 6-5 για την Ομόνοια, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές και έτσι προσπέρασαν με 6-10 και παρότι βρέθηκαν ξανά πίσω (17-15) προηγήθηκαν στο 10λεπτο με 17-23.

Στη 2η περίοδο, το τέμπο ήταν βασικά το ίδιο. Βελτιωμένη ανασταλτικά η Ομόνοια, αν και αρχικά βρέθηκε στο -7 (22-29), στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (31-33) σε ένα διάστημα όπου ο Αχιλλέας συντήρησε ένα μικρό μεν, αλλά σταθερό προβάδισμα.

Με τη λήξη του ημιχρόνου οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 31-37.

2ο ημίχρονο

Παρότι στην αρχή της 3ης περιόδου, ο Αχιλλέας βρέθηκε στο +8 (31-39), στη συνέχεια η Ομόνοια με 7-0 σερί, μείωσε στον πόντο (38-39). Όμως ο Αχιλλέας ξέφυγε εκ νέου (38-44) με τους Χάρβι, Μπράουν να δημιουργούν συνεχή προβλήματα στην άμυνα της γηπεδούχου.

Ωστόσο στη συνέχεια η Ομόνοια με νέα επάνοδο, προσπέρασε με 49-45, μετά από σερί 11-1. Πλέον το παιχνίδι αποκτούσε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς ήταν… σειρά του Αχιλλέα να αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει σε 49-49 (28`).

Όμως στο 30`, το σκορ πήγε στο 56-51 για την Ομόνοια που δεν… σταμάτησε εκεί!

Η πιεστική άμυνα, ειδικά πάνω στα ατού σκοραρίσματος του αντιπάλου, συν η παραγωγικότητα των Σμιθ, Φλουτ, φάνηκε από την αρχή της 4ης περιόδου, ότι έδιναν υπεροχή στους πράσινους!

Τελικά στάδια

Κυριολεκτικά θα λέγαμε ότι ο Αχιλλέας, ξέμεινε από λύσεις στο σκορ και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η Ομόνοια να ανεβάζει σταθερά τη διαφορά και όσο το παιχνίδι όδευε προς τη δύση του, τόσο πιο κοντά, ήταν στη νίκη.

Στο 36`28“ η διαφορά έφθασε στους 17 πόντους (73-56) και ουσιαστικά, τα πάντα είχαν κριθεί κάπου εκεί…

Το τελικό σκορ ήταν 75-62.