Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε δύσκολα του ΑΠΟΠ με σκορ 80-75

Επάνοδος στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης, για την ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο, οι γαλαζοκίτρινοι κατέβαλαν τον ΑΠΟΠ με 80-75.

Ήταν η έβδομη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ σε οκτώ αγώνες, ενώ για τον ΑΠΟΠ, ήταν η 5η ήττα σε επίσης οκτώ αγώνες.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 45-36 στο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά του ο ΑΠΟΠ, πάλεψε το παιχνίδι και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις τον αντίπαλο του και μάλιστα λίγο πριν το τέλος είχε μειώσει στον πόντο.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Mckinnis (15 πόντοι, 3/4 βολές, 6/10 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με συνεχόμενο προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ, εξελίχθηκε η 1η περίοδος καθώς οι γηπεδούχοι από την αρχή, είχαν αποκτήσει μια διαφορά, την οποία και επέκτειναν με την πάροδο του χρόνου. Ο γρήγορος ρυθμός και η δυνατή άμυνα, ήταν τα κύρια στοιχεία που παρουσίασαν οι γαλαζοκίτρινοι κατά το πρώτο κομμάτι στην αναμέτρηση και με την ολοκλήρωση του, είχαν προηγηθεί με 26-14.

Στο -6 έριξε τη διαφορά ο ΑΠΟΠ στις αρχές της 2ηςπεριόδου, όταν λίγο πριν το 14`, μείωσε σε 33-27, ξεκινώντας καλύτερα από τον αντίπαλο του. Η ομάδα της Πάφου, ήταν αρκετά εύστοχη σε σύγκριση με την 1ηπερίοδο και παρά το ότι στη συνέχεια, βρέθηκε στο -10 (37-27), με 8-0 σερί, μείωσε στο καλάθι (37-35), γύρω στο 18`.

Όμως στα τελικά χρονικά σημεία της 2ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στο +9, για να προηγηθεί στο 20λεπτο με 45-36.

Στο τρίποντο (47-44), μείωσε ο ΑΠΟΠ στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ο βελτιωμένος ανασταλτικά ΑΠΟΕΛ, κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και να την ανεβάσει στο +13 (62-49), λίγο πριν το 28`, εκδηλώνοντας πολλές επιθέσεις από κοντινές αποστάσεις.

Στο τέλος της 3ης περιόδου, η διαφορά έφθασε στο +14, για τον ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε με 67-53.

Με 7-0 σερί ξεκίνησε ο ΑΠΟΠ στην τελευταία περίοδο, για να μειώσει σε 67-60. Στη συνέχεια η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα αυτά για τους γηπεδούχους, όμως ο ΑΠΟΠ ήταν πολύ βελτιωμένος στην άμυνα.

Όμως λίγο μετά ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 72-60 και όλα έδειχναν ότι θα έφθανε στη νίκη, αλλά ο ΑΠΟΠ δεν είχε ακόμα πει την τελευταία του λέξη.

Έτσι, με 11-0 σερί, η ομάδα της Πάφου, έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, όταν μείωσε σε 72-71 στο 38`10’’ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε ένα συναρπαστικό φινάλε, αλλά οι 7 συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων, τους έφεραν σε απόσταση ασφαλείας, όταν προηγήθηκαν με 79-71 στο 39`29’’.

Ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 79-75 στο 39`48’’, αλλά τελικά ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 80-75.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 45-36, 67-53, 80-75.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δαμαλής): Blackmon 12 (2), Γεωργακούδης 3 (1), Σολομού, Grace 18 (3), Mckinnis 15, Jacobs 2, Γιανναράς 11 (1), Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 19 (5), Πυρίλλης.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 6 (1), Perry 10 (2), Rogers 25 (1), Δημητρίου 2, Παπαδημητρίου 7 (1), Coleman 18 (3), Σταύρου 7 (1), Αηδονίδης.