Με την ψυχή στο στόμα η ΠΑΕΕΚ νίκησε τον Διγενή και έκανε το 2-0

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, έγινε απόψε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, ανάμεσα στο γηπεδούχο Διγενή και στην ΠΑΕΕΚ, παιχνίδι που ήταν ο δεύτερος τελικός των πλέι-οφ, για τη Β1 κατηγορία.

Νικήτρια, η ομάδα της Κερύνειας με 66-65, χάριν σε ένα καλάθι του Δημητρίου, στη λήξη του χρόνου.

Παρότι η ΠΑΕΕΚ, είχε ξεκινήσει καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα κατά την 1η περίοδο, στη 2η περίοδο, ο Διγενής, παρουσιάζοντας βελτιωμένη άμυνα και όντας πιο εύστοχος στην επίθεση, κατάφερε να περάσει μπροστά και με την ολοκλήρωση του 1ουημιχρόνου, είχε το προβάδισμα με 33-31.

Στην 3η περίοδο, η διαφορά κυμαινόταν σε σταθερά επίπεδα, μικρού προβαδίσματος για το γηπεδούχο Διγενή. Δηλαδή η ΠΑΕΕΚ, παρέμενε κοντά στο σκορ, αλλά στο 29`, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-44 και στο 30`, με 55-47.

Στο 35`, η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε σε 59-59 και πλέον, το παιχνίδι οδηγείτο σε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Όμως λίγο μετά, ο Διγενής προηγήθηκε με 63-59, αλλά με 5-0 σερί, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 64-63.

Στο 39`55“ με καλάθι του Φραγκέσκου, ο Διγενής προηγήθηκε με 65-64, σε ένα αγωνιώδες φινάλε, όπου ο Δημητρίου,  με καλάθι στο τέλος του χρόνου, έδωσε τη νίκη στην ΠΑΕΕΚ με 66-65.