Διγενής – Αχιλλέας 57-62: Ο ιστορικός στον τελικό!

Περιμένει στο… τζάμπολ για τον Τίτλο!

Στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Β1` προκρίθηκε πριν από λίγο ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, καθώς στον δεύτερο αγώνα, για το ζευγάρι των θέσεων 2&3, επικράτησε στο Λευκόθεο του Διγενή Μόρφου με

Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Τσαγγαρίδη, με σκορ νικών 2-0, επί της προσφυγικής ομάδας, πήρε την πρόκριση για την τελική φάση και αναμένει τον αντίπαλο, που θα προκύψει μέσα από την ολοκλήρωση της μονομαχίας ανάμεσα στην Ανόρθωση και στην ΕΝΑΔ (1-0 το σκορ υπέρ της Ανόρθωσης)!

Όπως και στην πρώτη αναμέτρηση (που είχε λήξει με 57-52 για τον Αχιλλέα), έτσι και απόψε, έγινε μια σκληρή μονομαχία για το ροζ φύλλο, το οποίο και πάλι κρίθηκε στα σημεία, αλλά και πάλι η απόχρωση του ήταν… καυνόλευκη!

Το αργό τέμπο και οι προσεγμένες επιλογές εκατέρωθεν, ήταν το κύριο στοιχείο της αναμέτρησης, κατά την οποία ο Διγενής είχε προηγηθεί με 16-14 στο 10`, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δυο ομάδες σε μηδενική βάση και με το σκορ στο 28-28.

Ούτε η μια ομάδα, ούτε η άλλη δεν είχε εξασφαλίσει μιαν σημαντική διαφορά.

Κάτι που δε συνέβη ούτε στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, αλλά το κύριο χαρακτηριστικό του χρονικού αυτού διαστήματος, ήταν το 1-10 σερί που έκανε ο Αχιλλέας στα τελευταία 4`37“ της 3ης περιόδου, μετατρέποντας το 42-37 σε βάρος του, σε 43-47 με το κλείσιμο της 3ης περιόδου.

Οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι κοντά στο σκορ και κατά την 4η περίοδο, με το Διγενή να προηγείται με 54-53 στο 35`49“.

Όμως στα τελικά στάδια (και όπως στο πρώτο παιχνίδι) πάλι ο Αχιλλέας είχε περισσότερες λύσεις. Προσπέρασε με 54-58, ενώ η τελευταία ελπίδα του Διγενή, χάθηκε μετά που μείωσε σε 57-59 (38`11“) καθώς με τρεις πόντους του Αγρότη, ο Αχιλλέας έφθασε στη νίκη-πρόκριση για τον τελικό!

Τελικό σκορ 57-62.