Κεραυνός – ΕΝΑΔ 38-45: Πρώτη νίκη για τις «γάτες»

Με νίκη για την ΕΝΑΔ, τελείωσε πριν από λίγο η αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του Γυναικείου Πρωταθλήματος, ανάμεσα στον Κεραυνό και στην ομάδα του Αγίου Δομετίου.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Κ. Παπαέλληνας», οι κυανόλευκες επικράτησαν με σκορ 38-45.

Το παιχνίδι

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (11-13 το σκορ στο 10`), η ΕΝΑΔ βρήκε περισσότερες λύσεις κατά τη 2η περίοδο, χρονικό διάστημα κατά το οποίο οι κυανόλευκες συντήρησαν μια σταθερή διαφορά που κυμάνθηκε γύρω από τους 10 πόντους.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, η ΕΝΑΔ προηγήθηκε με 18-29.

Αν και στις αρχές της 3ης περιόδου, η ΕΝΑΔ κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα, εν τούτοις στη συνέχεια οι παίκτριες του Κεραυνού, με πίεση στην άμυνα και με ευστοχία στην επίθεση, έριξαν τη διαφορά. Στο 30`, το σκορ έγινε 30-38.

Σταθερά παρέμενε στο +10 η διαφορά για την ΕΝΑΔ και χαρακτηριστικό ήταν το επί μέρους… 4-4 στα πρώτα 5 λεπτά της 4ης περιόδου!

Ωστόσο στο 36`, ο Κεραυνός μείωσε σε 36-42. Όμως στα τελικά στάδια, οι παίκτριες της ΕΝΑΔ, με βάση τη μεγαλύτερη εμπειρία τους, απέναντι στα νεαρά κορίτσια του Κεραυνού, έφθασαν στη νίκη με σκορ 38-45.