Κεραυνός – ΑΠΟΠ 78-69: Όταν τον… έζωσαν τα φίδια, αντέδρασε επί του εκπληκτικού ΑΠΟΠ!

Με νίκη για τον Κεραυνό άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής για την πρώτη φάση του Πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κ. Παπαέλληνας», οι ερυθροκίτρινοι επικράτησαν του ΑΠΟΠ με σκορ 78-69.

Θα έλεγε κανείς, ότι η (4η στη σειρά) νίκη της ομάδας που προπονεί ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης, ήταν μια επιβεβαίωση των εκτιμήσεων που προϋπήρχαν του παιχνιδιού αυτού και που ήθελαν τον Κεραυνό, φαβορί απέναντι στους κυανόλευκους της Πάφου.

Πλην όμως ότι, η νίκη του Κεραυνού, δεν ήταν και τόσο εύκολη… Αν αναλογισθεί κανείς ότι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά είχε φθάσεις στους 24 (48-24), κάτι που προδιέγραφε μιαν άνετη νίκη για τον Κεραυνό.

Όμως η ομάδα της Πάφου, στην επανάληψη, απέδειξε γιατί φέτος, είναι τόσο υπολογίσιμη! Με εντυπωσιακή άμυνα, αλλά και τους Λάνγκφορντ, Δημητρίου να σκοράρουν συνεχώς, από το -24, μείωσε στο -4 (61-57)!

Κάπου εκεί, ήταν που έπρεπε να μιλούσε η εμπειρία των γηπεδούχων, κάτι που έγινε χάριν στους πόντους του Μπερνς, που… γλύτωσε την ομάδα του από τα… εμφράγματα!

1ο ημίχρονο

Μετά το αρχικό 4-4, ο Κεραυνός επέβαλε έναν δικό του γρήγορο ρυθμό, ο οποίος σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων, τους απέφερε ένα άνοιγμα της διαφοράς (13-4), το οποίο κυμάνθηκε γύρω από το +10, ενώ λίγο πριν το κλείσιμο της 1ης περιόδου, το ύψος, ανέβηκε στους 12.

Με αυτήν τη διαφορά ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος και με το σκορ να φθάνει στο 29-17.

Ο ΑΠΟΠ έψαχνε για ανασταλτικές λύσεις, αλλά για την ομάδα της Πάφου, τα πράγματα δυσκόλευαν πολύ, όταν στην αρχή της 2ης περιόδου, η διαφορά πλησίασε στους 20 (11`: 36-17). Βρίσκοντας σκορ από πολλούς παίκτες (και τρόπους) ο γηπεδούχος, ανέβηκε στο +23 (45-22), όταν το χρονόμετρο έδειχνε το 27`. Λίγο μετά, η διαφορά πήγε και στο +24 (48-24) για να κλείσει το ημίχρονο, με τον Κεραυνό προηγούμενο με 48-28.

2ο ημίχρονο

Σε κάπως πιο αργό τέμπο, ξεκίνησε η 3η περίοδος, αλλά με τον Κεραυνό να κρατάει σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20, κάτι που σήμαινε ότι ήδη ο χρόνος γινόταν και σύμμαχος για τους γηπεδούχους, ούτως ώστε να έφθαναν με σχετική άνεση, στον αντικειμενικό στόχο τους.

Ωστόσο στο 28` ο ΑΠΟΠ έριξε τη διαφορά στους 14 (59-45), χάριν στις πρωτοβουλίες του Λάνγκφορντ, ενώ και ο Δημητρίου, έδινε πόντους στους φιλοξενούμενους.

Με τη λήξη της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΠ μείωσε στους 11 (59-48), γεγονός που προσέδιδε ενδιαφέρον ενόψει της 4ης περιόδου!

Αντεπίθεσης συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 32` μείωσαν στους 6 (59-53) και πλέον το παιχνίδι… μύρισε ντέρμπι!

Αρκετά άστοχος ο Κεραυνός, που είχε σκοράρει μόλις 13 πόντους στα πρώτα 14` του 2ου ημιχρόνου!

Τελικά στάδια

Στο 34`, η διαφορά έπεσε στους 4 (61-57) και πλέον… ο ΑΠΟΠ το πίστευε, τη στιγμή που τον Κεραυνό… τον «έζωναν τα φίδια»!

Σε αυτό το σημείο, ο Κεραυνός βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στο προηγούμενο χρονικό διάστημα της επανάληψης. Στο 37`, προηγήθηκε με 71-61, χάριν στους πόντους του Μπερνς και έτσι, η ομάδα του Στροβόλου, άρχισε να… αναπνέει πιο ελεύθερα!

Στο 38`32“ η διαφορά ανέβηκε στους 13 (76-63) και πλέον, η ομάδα της Πάφου δεν είχε άλλα χρονικά περιθώρια για νέα… απειλή, αν και μείωσε κάτω από τους 10, στο τέλος!

Τελικά, ο Κεραυνός επικράτησε με σκορ 78-69.