Καταιγιστικό το ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα

Στην 11η φετινή του νίκη, επί συνόλου 14 αγώνων έφθασε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα, καθώς στην αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική της OΠAΠ Basket League, που έγινε στο Λευκόθεο, κέρδισε τον Απόλλωνα με 96-55.

Για τον Απόλλωνα (που σημειωτέο, αγωνίστηκε χωρίς τους Ηλιάδη, Παντούρη), ήταν η 9η του ήττα, σε σύνολο 15 αγώνων.

Στο ημίχρονο, οι νικητές είχαν προηγηθεί με 54-31, ενώ είχαν για κορυφαίο τον Jacobs (17 πόντοι, 1/1 βολή, 5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα).

Με συνεχόμενο προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ, εξελίχθηκε το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 10-1, ενώ στη συνέχεια ο Απόλλωνας αντέδρασε και έτσι μείωσε στο -4 (17-13), αλλά στη συνέχεια η ευστοχία από την περιφέρεια για τους Γαλαζοκίτρινους, συνέβαλε στο να ανοίξει και πάλι η διαφορά υπέρ τους και έτσι στο 10λεπτο, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 25-16.

Στη 2η περίοδο ήταν και πάλι ο ΑΠΟΕΛ που έκανε δυνατό ξεκίνημα και έτσι με 13-2 σερί, άνοιξε τη διαφορά στο +20, όταν προηγήθηκε με 38-18, χάριν στη συνεχιζόμενη ευστοχία από την περιφέρεια (Κοιλαράς, Γιανναράς) και όσο και αν ήταν ακόμη νωρίς, τα πράγματα δυσκόλευαν για τον Απόλλωνα, που καλείτο να βρει λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου.

Αλλά λίγο μετά το 15`, η διαφορά έφθασε και στους 22 (43-21), αλλά με 7-0 σερί, ο Απόλλωνας δείχνοντας αντίδραση, μείωσε σε 43-28, αλλά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +23, για να προηγηθεί με 54-31.

Αν και η διαφορά είχε φθάσει στο +25, πάντα για τον ΑΠΟΕΛ, οι γηπεδούχοι εύρισκαν λύσεις από πολλούς παίκτες, ενώ για τους φιλοξενούμενους, μόνο οι δυο Williams, έδιναν πόντους στον Απόλλωνα και κάπως έτσι, εξηγείτο η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες., τη στιγμή που το ύψος της, πέρασε και τους 30 (67-36), λίγο μετά το 25`.

Ως και την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η διαφορά κυμαινόταν σε αυτά τα επίπεδα και έτσι στο 30`, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 77-49.

Μετά από την εικόνα που παρουσίασε η αναμέτρηση στις τρεις πρώτες της περιόδου, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, παρότι απέμενε μια ακόμη, για να λήξει το παιχνίδι.

Στις αρχές του τελευταίου κομματιού του αγώνα, η διαφορά κυμαινόταν γύρω από το +30, πάντα για τον ΑΠΟΕΛ, που όσο μειωνόταν ο χρόνος, τόσο πιο κοντά βρισκόταν στη νίκη, ενώ λίγο μετά το 38`, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +37 (92-55) και στο τέλος, έφθασε στους 41, καθώς το τελικό σκορ ήταν 96-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 54-31, 77-49, 96-55.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Jacobs 17 (2), Γεωργακούδης 2, Σολωμού 12 (1), Mckinnis 12, Nottage 6, Σοφοκλέους, Blackmon 11 (2), Γιανναράς 12 (2), Κοιλαράς 9 (3), Παπαμιχαήλ 13 (3), Πυρίλλης 2, Ουάτς 2.

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): N. Williams 23 (4), W. Williams 19 (2), Gill 6, Κωνσταντινίδης, Γρίβας 7 (2), Σοφρωνίου, Κωνσταντίνου.