Ηττήθηκε από το Λουξεμβούργο η Εθνική Αντρών

Την ήττα με σκορ 78-62 από την Εθνική ομάδα του Λουξεμβούργου δέχθηκε η Εθνική μας ομάδα, μετά τον πρώτο της αγώνα για τους 19ους ΑΜΚΕ, που πραγματοποιούνται στη Μάλτα.

Η Εθνική μας έκανε καλό ξεκίνημα και μετά το 9-5 στο 5λεπτο, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 20-16, καθώς ήταν αποτελεσματική στην επίθεση. Κάτι όμως που δεν συνεχίστηκε στη 2η περίοδο, όπου η ομάδα του Λουξεμβούργου, μετά την αρχική μείωση και με όπλα, τη δυνατή άμυνα που είχε σε αυτό το κομμάτι του αγώνα και με κύρια εκτελεστική λύση, τον Rugg, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 39-30.

Ο γρήγορος ρυθμός και η ευστοχία από πλευράς και των δυο ομάδων, στην αρχή της 3ης περιόδου, τελικά βοήθησαν την ομάδα του Λουξεμβούργου να κρατήσει την υπέρ της διαφορά κοντά στο +10 στις αρχές, ενώ στα τελικά χρονικά σημεία της περιόδου αυτής, η ομάδα μας βελτιώθηκε αμυντικά και στο 30`, μείωσε σε 58-52.

Με αρκετό ενδιαφέρον αναμενόταν η 4η περίοδος, με την ομάδα μας να δείχνει ότι μπορούσε να διεκδικήσει το ροζ φύλλο, καθώς στο 35`, η απόσταση που τη χώριζε από την αντίπαλο της, ήταν στο -3 (63-60).

Όμως στα τελευταία καθοριστικά χρονικά σημεία, το Λουξεμβούργο, πραγματοποιώντας ένα συνολικό σερί 15-2, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 78-62.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 30-39, 52-58, 62-78.

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Λοϊζίδης 4, Μουόσα 1, Σιμιτζής 9 (1), Πασιαλής 2, Ηλιάδης 3 (1), Μαραγκός 2, Γιουνγκ 10 (2), Κουμής 2, Τίγκας 11 (1), Μάρκου, Στυλιανού 18 (5).

Λουξεμβούργο (Ken Diederich): Kreps 3, Wilson, Gutenkauf 19 (5), Grun 5, Andjelkovic, Laurent 15 (5), Demuth, Rugg 24, Francois 3, Delgado 7 (1).