Ιστορική μέρα για τον ΑΠΟΠ / Στα ημιτελικά Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μιαν ιστορικής σημασίας νίκη σημείωσε σήμερα ο ΑΠΟΠ στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League.

Η ομάδα της Πάφου, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Απόλλωνα, για πρώτη φορά στην ιστορία της θα δώσει το παρών στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, όπου θα έχει για αντίπαλο την Πετρολίνα ΑΕΚ.

Το τελικό σκορ ήταν 93-61 για τον ΑΠΟΠ, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-28 και είχε για κορυφαίο το Νικόλα Παπαδημητρίου (22 πόντοι, 0/1 βολή, 8/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Ο ΑΠΟΠ είχε αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα από τις αρχές του αγώνα, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι ο Απόλλωνας παρατάχθηκε χωρίς ξένους παίκτες στη σύνθεση του. Έτσι στο τέλος της 1ης περιόδου προηγήθηκε με 21-10.

Η ομάδα της Πάφου είχε αρκετούς παίκτες για να του δίνουν σκορ (κυρίως οι Παπαδημητρίου, Coleman και Rogers) και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθεί στο ημίχρονο με 50-28.

Η κυριαρχία των μετέπειτα νικητών, συνεχίστηκε και στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, με τη διαφορά να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και στο τέλος της 3ης περιόδου, η τιμή της έφθασε στο +28 πάντα για τον ΑΠΟΠ, ενώ το σκορ πήγε στο 79-47.

Μετά από αυτήν τη διακύμανση και βάση των δυνατοτήτων που παρουσίασαν στο παιχνίδι οι δυο ομάδες, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, παρότι απέμενε μια ακόμη περίοδος για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Σε αυτήν δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική διακύμανση και στο τέλος του αγώνα, ο ΑΠΟΠ σφράγισε την ιστορική πρόκριση, κερδίζοντας με σκορ 93-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 28-50, 47-79, 61-93.

Απόλλων (Άκης Κωνσταντίνου): Σοφρωνίου 4, Ηλιάδης 19 (3), Παντούρης 15 (3), Μ. Κωνσταντίνου 20, Γρίβας, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Μάρκου, Χ. Κωνσταντίνου 2, Γκουτιαμάτ 1.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 9 (1), Perry 6, Rogers 17, Δημητρίου 2, Παπαδημητρίου 22 (2), Coleman 22 (4), Σταύρου 10 (1), Αηδονίδης, Κουτσίδης 2, Κυριάκου 3 (1), Σάββα.