Εύκολο πέρασμα του Κεραυνού από την Πάφο όπου επιβλήθηκε του ΑΠΟΠ με 81-53

Με εκτός έδρας νίκη για τον Κεραυνό, άνοιξε απόψε η αυλαία για την 6η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League. Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», οι ερυθροκίτρινοι κέρδισαν τον ΑΠΟΠ με 81-53 και έτσι έφθασαν στις τέσσερις νίκες, στους πέντε μέχρι τώρα αγώνες που έχουν δώσει.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Robinson, που σημείωσε 17 πόντους (4/4 βολές, 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ)

Ο Κεραυνός έκανε δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και από νωρίς, είχε πάρει προβάδισμα με 19-1. Παρότι στη συνέχεια ο ΑΠΟΠ έδειξε κάποια στοιχεία αντίδρασης, εν τούτοις με το τέλος της 1ης περιόδου, το σκορ έγινε 27-8, πάντα για τον Κεραυνό.

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε καλύτερα και να μειώνουν σε 32-20 στο 15`. Όμως στη συνέχεια ήταν ο Κεραυνός που βρήκε ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους (41-20) και με τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν μπροστά στο σκορ με 45-24.

Στην 3η περίοδο ο Κεραυνός ανέβαζε σταθερά τη διαφορά, της οποίας η τιμή λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου αυτής, ξεπέρασε τους 30 πόντους και στο 30`, οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 61-31.

Το σκηνικό στην 4η περίοδο, ήθελε τους γηπεδούχους να μειώνουν κάπως τη διαφορά, πλην όμως, σε μη απειλητικά σημεία για τον Κεραυνό, που κράτησε την τιμή της πάνω από τους 20 πόντους, για να πάρει τελικά τη νίκη με σκορ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-27, 24-45, 31-61, 53-81.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualin 9 (1), Coleman 16, Κωστή, Πορφυρίδης 3 (1), Laughlin 6, Σταύρου, Seegars 13 (1), Δημητρίου 3 (1), Χ` Βασίλη, Σάββα, Αντωνιάδης 3 (1), Κουτσίδης.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 5 (1), Στυλιανού 8 (2), Τίγκας 10, Krubally 4, Robinson 17 (1), Γιαξής 2, Πασιαλής 7, Μιχαήλ 2, Μαραγκός 8, Μάρκου 9 (3), Abell 7 (1), Σάββα 2.