Εύκολο πέρασμα της ΑΕΚ από την Πάφο

Με νίκη για την κάτοχο των δυο περσινών τίτλων, Πετρολίνα ΑΕΚ, τελείωσε στην Πάφο το σημερινό παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Λάρνακας, κέρδισε με 90-68 αφού στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 43-31, ενώ είχε για κορυφαίο τον Jones (14 πόντοι, 7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ)

Ήταν η 8η νίκη για την ΑΕΚ, σε σύνολο εννέα αγώνων, ενώ για τον ΑΠΟΠ, ήταν η 6η του ήττα, σε επίσης εννέα αγώνων σύνολο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, η ΑΕΚ άρχισε να δημιουργεί μιαν υπέρ της διαφορά, λίγο μετά το 5`. Λίγο πριν το χρονικό εκείνο σημείο, η ομάδα της Λάρνακας, είχε προηγηθεί με 14-10, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί 7-0, πήγε στο +11 (21-10).

Καλύτερη σε άμυνα και σε επίθεση η ΑΕΚ προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 27-13.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η ΑΕΚ συντηρούσε τη διαφορά πάνω από το +12, σε ένα χρονικό διάστημα που ο ρυθμός ήταν αργός και οι επιλογές ήταν προσεγμένες. Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 36-22 στο 15`.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, η ομάδα της Λάρνακας εξακολούθησε να διατηρεί τη διαφορά στα επίπεδα άνω του +12 και με τη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 43-31.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα κοντά στο +15 για την ΑΕΚ, αλλά από τα μισά του χρονικού αυτού διαστήματος και ως την ολοκλήρωση του, η ομάδα της Λάρνακας, άρχισε να διευρύνει την υπέρ της διαφορά που ανέβαινε συνέχεια.

Μάλιστα λίγο πριν το 28`, η τιμή της πλησίασε στο +30, όταν το σκορ έγινε 67-40, ενώ με τη συμπλήρωση της 3ηςπεριόδου, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 69-44.

Με τη διαφορά στο +25 και με μιαν περίοδο να απομένει για την ολοκλήρωση του αγώνα, ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι, όσον αφορούσε το ερώτημα του ποιος θα ήταν ο τελικός νικητής.

Στις αρχές της 4ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε και στο +30 (78-48), ενώ λίγο αργότερα ο ΑΠΟΠ μείωσε κάπως (86-62) και τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 90-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-27, 31-43, 44-69, 68-90.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 4, Perry 14 (2), Rogers 28 (1), Δημητρίου 2, Παπαδημητρίου 6, Coleman 5 (1), Σταύρου, Πορφυρίδης 9 (3).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 16 (2), Jones 14, Σιμιτζής 15 (2), Brown 18, Μαντοβάνης 5, Λοϊζίδης 4, Hunt 14 (1), Παντελή 2, Τσουλούπας 2.