ΕΘΑ – Ομόνοια 73-66: Ο… «περίπατος έγινε λαχτάρα», αλλά η νίκη… νίκη!

Τη δεύτερη φετινή της νίκη, πανηγύρισε πριν από λίγο η ΕΘΑ, στην αναμέτρηση που έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», όπου η ομάδα της Έγκωμης νίκησε την Ομόνοια με σκορ 73-66.

Ήταν ένα παιχνίδι (με το οποίο έκλεισε η 4η αγωνιστική της πρώτης φάσης), όπου προδιαγραφόταν μια εύκολη επικράτηση για τη γηπεδούχο, η οποία λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, είχε προηγηθεί με +22, με κορυφαίο τον Χάρις (29π), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γκαρθ (20π).

Η πολύ καλή απόδοση των δυο ξένων, ήταν η βασική αιτία για την κιτρινόμαυρη νίκη!

Οι ρόλοι άλλαξαν κατά την επανάληψη, όπου η Ομόνοια, μη… διατεθειμένη να ύψωνε λευκή σημαία, πίεσε, βρήκε πόντους και με κορυφαίο τον συγκλονιστικό Πηλακούτα (6/9 τρίποντα), μείωσε ως το -4, ενώ έχασε και ευκαιρία, για να μείωνε και στον πόντο (στο 70-66).

1ο ημίχρονο

Ολοκληρωτική η κυριαρχία της ΕΘΑ, κατά το πρώτο κομμάτι στην αναμέτρηση και με την ολοκλήρωση του, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 26-13. Τζόνσον και Χάρις, έδιναν συνέχεια πόντους στην ομάδα της Έγκωμης, σε ένα σταθερό… σκηνικό, που ήθελε την ΕΘΑ, να αυξάνει συνεχώς την υπέρ της διαφορά (9-0, 21-8, πριν το 26-13 στο 10`).

Δεν άλλαξαν και πολλά, όσον αφορούσε το σκηνικό κατά το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, με τον Χάρις να είναι ασταμάτητος για τη γηπεδούχο και με την Ομόνοια, να μη βρίσκει λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου…

Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να συνεχίσει να αυξάνεται η διαφορά, να ξεπερνά τους 20 (43-21 στο 17`) και από πολύ νωρίς, τα πράγματα να δυσκολεύουν αφάνταστα για τους πράσινους… Πάντως στο τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά έπεσε στους 16 (46-30 το σκορ).

2ο ημίχρονο

Στα… αποδυτήρια άφησε τον κακό εαυτό που παρουσίασε στο πρώτο μισό, η Ομόνοια και με δυνατή άμυνα, αλλά και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση, άρχισε σταδιακά να μειώνει τη διαφορά…

Εκτός του Χάρις, δεν υπήρχαν άλλες λύσεις για την ΕΘΑ, που μένοντας στους 12 πόντους στην 3η περίοδο, είδε τη διαφορά να μειώνεται στο 58-50, όταν έκλεισε το τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Πλέον οι πράσινοι είχαν ελπίδες ανατροπής, που… αυξήθηκαν όταν στο 33` μείωσαν στους 6 (63-57)!

Στη συνέχεια η ΕΘΑ κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από το +8…

Τελικά στάδια

Με τρίποντο του Πηλακούτα, η διαφορά έπεσε στους 5 (66-61), αλλά η ΕΘΑ απάντησε άμεσα με τον Γκαρθ πάλι με τρίποντο (69-61).

Στο 37`, το σκορ πήγε στο 70-64 και στο 38`, οι πράσινοι μείωσαν στους 4 (70-66)!

Άστοχο σουτ για τρεις, ο Πηλακούτας και στη συνέχεια ο Γκαρθ, έκανε το 72-66 (39`).

Ανάσα για την ΕΘΑ, η οποία πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 73-66.