ΕΘΑ – ΑΠΟΠ 89-82: Κιτρινόμαυρος πλουραλισμός, ευστοχία και νίκη

Αρχή με το δεξί και με σπουδαία νίκη, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το φετινό Πρωτάθλημα, η ΕΘΑ.

Στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», επικράτησε του ΑΠΟΠ με σκορ 89-82.

Ωστόσο, η ομάδα της Πάφου, αγωνίστηκε με δυο ξένους.

Δίκαιη η νίκη για την ομάδα της Έγκωμης, η οποία οικοδόμησε μιαν σημαντική διαφορά από τα τέλη του ημιχρόνου, αλλά στα τελικά στάδια, ο ΑΠΟΠ, που δεν εγκατέλειψε τη μάχη, μείωσε ως το -5, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους.

Πέντε παίκτες της νικήτριας, ξεπέρασαν τους 10 πόντους.

1ο ημίχρονο

Σε γρήγορο ρυθμό εξελίχθηκαν τα αρχικά στάδια της αναμέτρησης με το σκορ να είναι στο 11-13 , στο 5`. Ήταν ένα τέμπο, που πιο πολύ βόλευε τον ΑΠΟΠ,  ο οποίος στη συνέχεια προηγήθηκε με 11-16. Η συνέχεια, είχε έναν παρόμοιο ρυθμό, με τον ΑΠΟΠ να κρατάει σταθερά ένα ελαφρύ προβάδισμα και η 1η περίοδος, έκλεισε με ψηλό σκορ, που ήταν στο 24-25.

Προβάδισμα για την ΕΘΑ στις αρχές της 2ης περιόδου (34-27), με τον ΑΠΟΠ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στα σημεία αυτά, σε αντίθεση με τη γηπεδούχο, που εύρισκε λύσεις από την περιφέρεια. Μείωση στη συνέχεια από πλευράς ΑΠΟΠ σε 34-31. Όμως στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, η ΕΘΑ κυριάρχησε, για να ανέβει στο +11 (46-35) και ενώ στο 20`, ήταν μπροστά με 49-37.

2ο ημίχρονο

Η ΕΘΑ… συνέχισε από εκεί που έμεινε, δηλαδή περί τα τέλη του ημιχρόνου. Ο γρήγορος ρυθμός των γηπεδούχων, προκαλούσε συνεχόμενα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και όλα αυτά, είχαν σαν αποτέλεσμα, ένα σταθερό ανέβασμα της διαφοράς, που ξεπέρασε και τους 20 (66-45), κάτι που έγινε στο 26`.

Σταθερά ψηλό το κιτρινόμαυρο προβάδισμα με το σκορ να φθάνει στο 68-52, με το τέλος της 3ης περιόδου.

Η ΕΘΑ συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και έτσι, παρά τους πόντους που σημείωνε ο ΑΠΟΠ, δεν μπορούσε να μειώσει αισθητά τη διαφορά.

Στο 36`, το σκορ πήγε στο 80-64 και πλέον, τίποτα δεν έδειχνε ότι θα άλλαζε κάτι όσον αφορούσε τη μοίρα της αναμέτρησης, παρότι ο ΑΠΟΠ συνέχισε να προσπαθεί…

Τελικά στάδια

Ωστόσο στο 37`, μείωσε σε 80-72 και στο 39`, σε 82-77 (τρίποντο Δημητρίου). Όμως με 4 εύστοχες βολές του Χάρις, η ΕΘΑ πήγε στο +9 (39`20“) και κάπου εδώ, κρίθηκε η νικήτρια ομάδα, που ήταν η ΕΘΑ, η οποία κέρδισε με τελικό σκορ 89-82.