Επιβλητική εκτός έδρας νίκη της ΕΝΠ επί του Αχιλλέα Καΐμακλίου με σκορ 61-81

Την τρίτη της νίκη στη σεζόν πήρε η Ένωση παίρνοντας το διπλό επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 81-61, για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ

Κορυφαίος για την ομάδα του Παραλιμνίου ο Xavier Teronne Ford με 31 πόντους, 4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ε.Ν. Παραλιμνίου έβαλε τις βάσεις από την αρχή για να πάρει το ροζ φύλλο κάνοντας ξεκίνημα με σερί 16 πόντων που ολοκληρώθηκε στο 4′ με το τρίποντο του Ford (0-16), ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 14 (8-22).

Στο 12′ με το λέι απ του Κωνσταντίνου η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (10-30) και στο 14′ πήγε στους 22 (12-34) με τη βολή του Cook. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζαν 18 πόντοι (21-39).

Οι «βυσσινί» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σερί οκτώ πόντων ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στους 26 πόντους (21-47) με το λέι απ του Ford στο 24′, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τη διαφορά στους 22 (38-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αποστάσεις ήταν στα ίδια επίπεδα, με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να πετυχαίνει δύο πόντους περισσότερους (23 έναντι 21) και το συγκρότημα του Παραλιμνίου να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-22, 21-39, 38-60, 61-81

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Henry 6, Freeman 12, Xειμώνας 4, Χριστούδιας 5 (1), Glasper 11 (1), Marie 23 (1), Γεωργακούδης, Ανθυμιάδης, Τσοχαταρίδης