Εντός έδρας νίκη του Κεραυνού επί της ΕΘΑ Έγκωμης

Ο Κεραυνός πήρε τη νίκη στον αγώνα με την  ΕΘΑ για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Επικράτησε με 92-66 με MVP τον Taylor με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ΕΘΑ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με 2-0 στο 1’, με τον Κεραυνό να ισοφαρίζει και να γυρίζει το σκορ στο επόμενο λεπτό (5-2). Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο +8 με τη βολή του Φ. Τίγκα στο 5’ (12-4) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Έγκωμης μείωσε με το τρίποντο του Χατζηκώστα στο 12’ σε 29-14, ενώ στο 13’ ο Κυριακιδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-17. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 με τον Τίγκα στο 17’ για το 40-24, με το ημίχρονο να λήγει σε 47-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν πιο επιθετικός, ξεκινώντας με 2 σερί τρίποντα για το 53-33. Το τρίποντο του Στυλιανού στο 25’ έκανε το 64-36, και συνολικά η ομάδα του Στροβόλου πέτυχε 35 πόντους στο δεκάλεπτο, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει 12.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο, που με 8 σερί πόντους στο πρώτο δίλεπτο μείωσαν σε 82-53. Προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, όμως ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμά του, παίρνοντας τη νίκη με 92-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ24-11, 47-33, 82-45, 92-66