Εντός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί της ΕΘΑ

Με 90-74 ο Απόλλωνας πήρε το ροζ φύλλο αγώνος επί της ΕΘΑ, σε αγώνα της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης ο Elijah Williams, με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο παρκέ πετυχαίνοντας 9 σερί πόντους για το 9-0 μέχρι το 4’. Η ΕΘΑ μείωσε με το τρίποντο του Χατζηκώστα για το 9-3, με τη διαφορά να μεγαλώνει για τους γήπεδούχους με τον Williams να ευστοχεί σε τρίποντο στο 6’, που ανέβηκαν στο +14 (19-5).

Με τρίποντο του ίδιου παίκτη ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος με τη διαφορά να φτάνει στο +20 (37-17), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τη διαφορά στο 37-25 στο 12’. Η ομάδα της Έγκωμης μείωνε τη διαφορά από τους «γαλάζιους» και με τις βολές του Reed στο 27’ διαμόρφωσαν το σκορ στο 43-33. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 52-38.

Η ΕΘΑ είχε πιο επιθετικό παίξιμο στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 61-52 στο 26’ και το τρίποντο του Χατζηκώστα στο 28’ έκανε το 64-57. Πέτυχε σύνολο 22 πόντους στο δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα να σκοράρει 16. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, όμως η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 90-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-17, 52-38, 68-60, 90-74