Εντός έδρας νίκη της ΕΘΑ επί της ΠΑΕΕΚ με σκορ 74-54

Με 74-54 επικράτησε η ΕΘΑ στον αγώνα με την ΠΑΕΕΚ, για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο καλαθοσφαιριστής που ξεχώρισε ήταν ο Stevenson με 26 πόντους, 3 ασίστ και 14 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΕΘΑ να αποκτά προβάδισμα στο 1’ (2-0), που με τη συμπλήρωση τριών λεπτών έγινε 9-3 με το τρίποντο του Stevenson. Η ΠΑΕΕΚ γύρισε το σκορ σε 10-9 στο 5’, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Βατυλιώτη στο 6’ (12-10) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε σε 19-14.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Στο 13’ ο Ιερωνυμίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα ευστοχώντας σε τρίποντο (22-22), όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο +7 στο 16’ με 31-24. Η προσφυγική ομάδα μείωσε πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου σε 35-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο για την ΕΘΑ ήταν το καλύτερο, πετυχαίνοντας σύνολο 25 πόντους, με την ΠΑΕΕΚ να σκοράρει 11. (60-43). Στο 34’ η διαφορά ανέβηκε στο +24 για το 67-43. Η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 74-54.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 35-32, 60-43, 74-54