ΕΝΑΔ vs ΑΠΟΠ (54-77) / Νέα ήττα για την ΕΝΑΔ που βυθίζεται στην βαθμολογία

Εύκολο πέρασμα για την Παφιακή ομάδα από τον Άγιο Δομέτιο που πήρε την νίκη με 54-77 απέναντι στην τοπική ΕΝΑΔ και την βύθισε ακόμη περισσότερο στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Αγίου Δομετίου κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μόνο για ένα δεκάλεπτο 18-17.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα φάουλ που είχε η ΕΝΑΔ (τρία φάουλ ο Αμερικάνος σέντερ Charles Bronson και τρία φάουλ ο Κύπριος σέντερ Χρήστος Παναγιώτου), έσπρωξε την μπάλα μέσα στην ρακέτα εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία που δημιουργήθηκε με τις απουσίες των δύο ψηλών της ΕΝΑΔ και άρχισε σιγά σιγά να χτίζει διαφορά ασφαλείας.

Καλύτερος καλαθοσφαιριστής για τους νικητές ήταν ο Justin Martin με 25 πόντους και 14 ρίμπάουντ.

Για τους ηττημένους πολύ καλή απόδοση είχε ο  Cuyiler Stuckey που σκόραρε 20 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μεταξύ των δύο ομάδων, με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ να προηγείται στο τέλος της περιόδου με έναν πόντο (18-17).

Ο ΑΠΟΠ στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου πέτυχε δύο καλάθια με τους Μάντερσον και Μάρτιν για να μπει μπροστά (18-21), ενώ στο 16′ απέκτησε διαφορά οκτώ πόντων (23-31) μετά το τρίποντο από τον Κωστή. Η παφιακή ομάδα στο 18′ με τη βολή του ΜαΚκί άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-32), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την απόσταση στους έντεκα πόντους (28-39).

Στο 17′ με το λέι απ του Μόσλεϊ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους πέντε πόντους (41-46), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους επτά (43-50).

Οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο κράτησαν το προβάδισμά τους και μάλιστα το διεύρυναν καθώς πέτυχαν 16 πόντους περισσότερους (27 έναντι 11) και με τελικό σκορ 77-54 πήραν το έκτο τους ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 28-39, 43-50, 54-77

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Mιχάλης Τσαγγαρίδης)

Κασινόπουλος 11 (3), Μπρόνσον 14, Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 20 (1), Κάμπελ, Παναγίδης 5, Φραγκέσκου, Βλάχος