Δύσκολη νίκη της Ανόρθωσης επί της Ομόνοιας με σκορ 67-65

Με νίκη για την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε το πρώτο χρονικά παιχνίδι του Σαββάτου για την 6η αγωνιστική της πρώτης φάσης για την ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα της 2ηςτεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Αμμοχώστου, επικράτησε της Ομόνοιας με 67-65, ύστερα από μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Κορυφαίος της νικήτριας, ήταν ο νέος ξένος της Ανόρθωσης, Senad Sanadze, που σημείωσε 27 πόντους (3/4 βολές, 6/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλό το ξεκίνημα της Ομόνοιας που προηγήθηκε με 10-5 στο 5` και λίγο μετά, με 14-8. Οι φιλοξενούμενοι, αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους, όταν προηγήθηκαν με 18-10 στο 9` και ήταν μπροστά στο κλείσιμο της 1ης περιόδου με 18-12.

Στο +10, έφθασε το προβάδισμα της Ομόνοιας στις αρχές της 2ης περιόδου, όταν το σκορ έγινε 24-14. Στη συνέχεια η Ανόρθωση κατάφερε να βρει σκορ και να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (28-26), κάτι που έγινε στο 17`. Η γηπεδούχος συνέχισε να σκοράρει και λίγο μετά προσπέρασε με 33-28, για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 38-35.

Η Ανόρθωση βρέθηκε στο +6 (44-38) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Στο 26`, η Ομόνοια έφερε στα ίσα το σκορ, σε 47-47. Στη συνέχεια η γηπεδούχος, με 6-0 σερί έκανε το σκορ 53-47, σκορ με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος.

Προβάδισμα 12 πόντων για την Ανόρθωση στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, καθώς στο 33`, το σκορ έγινε 62-50. Όμως η Ομόνοια μετά από σερί 14-2, ισοφάρισε σε 64-64 στο 37`. Διαδοχικές άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν στα τελικά χρονικά σημεία με το παιχνίδι να φθάνει σε ένα δραματικό φινάλε.

Τελικά η Ανόρθωση έφθασε στη νίκη με σκορ 67-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 38-35, 53-47, 67-65.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 14 (2), Ελευθερίου 4, Sanadze 27 (4), Μουόσα 6 (1), Paulicap 6, Ασωνίτης, Κωνσταντίνου, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης, Bradley 10 (2).

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μύθιλλος 6, Πηλακούτας 6 (2), Hurden 19 (1), Dallas 18 (3), Burrell 12 (1), Βατυλιώτης, Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου 4.