Δραπέτευσε με διπλό από το Ελευθεριά το ΑΠΟΕΛ

Επάνοδος στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα τελείωσε το δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι για τη 15ηαγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία», η ομάδα των Γαλαζοκίτρινων, κέρδισε την ΕΘΑ με 71-66, σε ένα παιχνίδι όπου είχε μεν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η ΕΘΑ, ήταν συνεχώς κοντά και έτσι, το ενδιαφέρον παρέμεινε ως το τέλος.

Ήταν η 10η φετινή νίκη για τον ΑΠΟΕΛ και παράλληλα, η 9η ήττα για την ΕΘΑ.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ

Οι νικητές είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με 33-24 και είχαν για κορυφαίο τον Mckinnis (19 πόντοι, 3/3 βολές, 8/13 δίποντα, 21 ριμπάουντ)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παιχνίδι αργού ρυθμού, δυνατής άμυνας και από τις δυο ομάδες, αλλά και αστοχία, ήταν τα κύρια γνωρίσματα στα αρχικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης.

Ωστόσο από το ρυθμό αυτό, ήταν το ΑΠΟΕΛ που έδειξε να ευνοείται καθώς σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της 1ηςπεριόδου, είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τη στιγμή που η ΕΘΑ, σε όλο το 1ο κομμάτι της αναμέτρησης, παρέμενε αρκετά άστοχη.

Έτσι στο 10λεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-5.

Ο ίδιος αργός ρυθμός είχε και συνέχεια κατά τη 2ηπερίοδο, κάτι που βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, που κυμαινόταν στο +10. Η ΕΘΑ δυσκολευόταν πολύ να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και ενώ στο 16`, το σκορ είχε πάει στο 26-14 για τους Γαλαζοκίτρινους.

Στη συνέχεια η ΕΘΑ βρήκε μεν κάποιες λύσεις, αλλά όχι επαρκείς για να απειλήσει τον αντίπαλο της, που προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 33-24.

Η βελτιωμένη άμυνα της ΕΘΑ, καθώς και οι λύσεις που εύρισκε στην επίθεση, της απέφεραν μείωση στο καλάθι, όταν η ομάδα της Έγκωμης, μείωσε σε 37-35. Ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και με 8-0 σερί, ανέβασε τη διαφορά στο +10, όταν προηγήθηκε με 45-35.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στους 11 (48-37), αλλά στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος έριξε τη διαφορά στο -5, με το σκορ στο 50-45 και έτσι, η τελευταία περίοδος, αναμενόταν με αρκετό ενδιαφέρον.

Όμως στα αρχικά χρονικά σημεία της 4ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε με ένα 11-1 σερί, γεγονός που του απέφερε προβάδισμα 15 πόντων, λίγο μετά το 33`, σημείο στο οποίο το σκορ πήγε στο 61-46.

Πλέον η ΕΘΑ, ήταν αναγκασμένη να ψάξει για λύσεις, ούτως ώστε να επανέλθει στο παιχνίδι και με ανασταλτική πίεση, λίγο μετά το 36`, έριξε τη διαφορά στο -7, όταν μείωσε σε 65-58.

Έτσι το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον όσο πλησίαζε προς την ολοκλήρωση του, ενώ στο 39`, η ΕΘΑ μείωσε στο -4 (68-64), αλλά κατόπιν άστοχων προσπαθειών και από τις δυο ομάδες, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 70-64 στο 39`39’’ και τελικά πήρε τη νίκη με 71-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 05-13, 24-33, 45-50, 66-71.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Clemons 22 (3), Νεοφύτου 3, Κυριακίδης 1, Reed 15, Stevenson 14, Χ`Κώστας 11 (2), Κωνσταντίνου, Ορφανός.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Jacobs 8, Κοιλαράς, Γεωργακούδης 2, Σολωμού 4, Mckinnis 19, Σοφοκλέους 1, Blackmon 9 (2), Γιανναράς 11 (1), Παπαμιχαήλ 7 (2), Πυρίλλης, Ουάτς 3 (1), Nottage 7.