Διπλό της ΑΕΛ επί του Αχιλλέα με σκορ 71-55

Tη δωδέκατη νίκη της πήρε η Payabl. EKA ΑΕΛ κερδίζοντας με 71-55 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, σε αγώνα για την 20ή αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Λεμεσού οι Jordan Tyler Shepherd (27 πόντοι, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Παναγιώτης Μάρκου (19 πόντοι, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στο πρώτο λεπτό είχαμε ένα καλάθι για κάθε μια ομάδα, πρώτα από τον Μάρκου της Payabl. EKA ΑΕΛ κι έπειται του Χριστούδια για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, για να υπάρξει στη συνέχεια σερί οκτώ πόντων για τους φιλοξενούμενους που ολοκληρώθηκε στο 2′ με τη βολή του Flowers (2-10). Στο 7′ οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα με διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (8-19) με το λέι απ του Shepherd.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το καλάθι του Smith στο 9′ (17-22), ενώ έκαναν ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο με καλάθι του Λουκά (19-22), με τη διαφορά στο 12′ με το καλάθι του Smith να είναι στον ένα πόντο (23-24). Η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμά της και με το τρίποντο του Μάρκου στο 39′ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων (36-45).

Η Payabl. EKA ΑΕΛ έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέροντας να πετύχει 12 πόντους περισσότερος από το συγκρότημα του Καϊμακλίου (πέτυχε 17 έναντι 5) και ολοκλήρωσε την περίοδο με διαφορά 21 πόντων (41-62). Το δωδέκατο ροζ φύλλο για τους «γαλαζοκίτρινους» σφραγίστηκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τελικό σκορ να είναι 71-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 36-45, 41-62, 55-71