ΑΠΟΕΛ – Κεραυνός 73-78: Νικητές και πάλι οι ερυθροκίτρινοι στο νέο φιλικό (pics)

Με νικητή τον Κεραυνό, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Λευκόθεο η δεύτερη μέσα σε λίγες μέρες, φιλική αναμέτρηση, ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και στους ερυθροκίτρινους.

Λίγες μέρες μετά τη νίκη στο «Κ. Παπαέλληνας», η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη, επικράτησε αυτής του Μάριου Αργυρού με σκορ 73-78.

Βέβαια, όπως είναι… τετριμμένα γνωστό, το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που μετρά σε τέτοια παιχνίδια, μιας και αυτό που ενδιαφέρει τους προπονητές, είναι οι δοκιμές και η ετοιμότητα των παικτών τους.

Διακύμανση

Πάντως η διακύμανση στο σκορ ήταν εντυπωσιακή!

Διότι ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί στο 10λεπτο με 27-16, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 5-24 (!) κατά τη 2η περίοδο, ο Κεραυνός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 32-40.

Ο Κεραυνός ανέβασε κάπως τη διαφορά κατά το τρίτο κομμάτι του αγώνα και έτσι στο 30`, προηγήθηκε με 48-61. Ο ΑΠΟΕΛ, αν και έχανε με -18 (57-75) στο 36`14“, εν τούτοις, με μιαν εντυπωσιακή αντεπίθεση, μείωσε μέχρι και στο τρίποντο (73-76) στο 38`59“ με σερί 16-1!

Ωστόσο στο τέλος, ο Κεραυνός πήρε την έστω και φιλική νίκη με τελικό σκορ 73-78.