ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 85-86: Μετά (και) από αυτό, ποιος θα την σταματήσει;

Είναι ένα ερώτημα που… προβάλλει από πολύ νωρίς, αλλά που δεν αποτελεί και υπερβολή, σε ουδεμία περίπτωση!

Ποιος θα σταματήσει την ΑΕΚ; Νίκησε εκτός, τον Κεραυνό, στο ένα μεγάλο ντέρμπι, νίκησε απόψε και τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο και το «4 στα 4» και γεγονός είναι και να σκεφτεί κανείς, ότι ακόμα δεν έχει παίξει στο «Κίτιον», ενώ αγωνίζεται και χωρίς τους τιμωρημένους, Μαντοβάνη, Μανωλόπουλο!

Εδώ μάλιστα, να προστεθεί ότι σήμερα κατήλθε με 9 παίκτες στο φ.α. και από αυτούς, ουσιαστικά αγωνίστηκαν οι 7!

Σε ένα ντέρμπι… ακατάλληλο για καρδιακούς, όπως βέβαια πρέπει να είναι τα παιχνίδια τέτοιου βεληνεκούς, η ΑΕΚ νίκησε μέσα στο Λευκόθεο, τον ΑΠΟΕΛ με 85-86!

Ένα ντέρμπι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τέλος, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στις δυο τελευταίες επιθέσεις τους και τελικά, να χάνουν ένα δεύτερο στη σειρά ντέρμπι, πάνω στη λήξη…

1o ημίχρονο

Ένα από τα καλύτερα ημίχρονα, είδαν όσοι βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο Λευκόθεο!

Το σκορ στα μισά του ντέρμπι, ήταν στο 47-48 για την ΑΕΚ, με τις δυο ομάδες, να είναι αρκετά εύστοχες και με το προβάδισμα τους, να εναλλάσσεται, ενώ η μοναδική περίπτωση στην οποία, μια από τις δυο ομάδες, είχε ανοίξει κάπως τη διαφορά, ήταν το 24-17, δηλαδή το +7, με το οποίο είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι στο 18`.

Όμως η ΑΕΚ με 0-7 σερί, ισοφάρισε στο 10`, σε 24-24 και ενώ στη 2η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ κράτησε και πάλι ένα ελαφρύ προβάδισμα, ξεφεύγοντας με +6 (43-37) στο 17`, αλλά και πάλι η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα επί μέρους σερί 5-12, προσπέρασε με 48-49, στο άκουσμα της κόρνας για το ημίχρονο!

2o ημίχρονο

Σε ένα πιο αργό τέμπο, σε σχέση με το γρήγορο του πρώτου μισού, εξελίχθηκε κατά το μεγαλύτερο του κομμάτι, το τρίτο μέρος στην αναμέτρηση.

Ήταν ένας ρυθμός που βόλευε περισσότερο την ΑΕΚ, όπως φάνηκε μέσα από τη διακύμανση που είχε το σκορ, καθώς οι πρασινοκίτρινοι κράτησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, μετά το 25`, σημείο στο οποίο το σκορ ήταν στο 56-58. Ωστόσο στο 27`, ο ΑΠΟΕΛ μετά από σερί 6-0, προσπέρασε με 62-61 (από 56-61).

Όμως από τις πρωτοβουλίες του Σιζόπουλου και το συνεχόμενο σκοράρισμα του Έγουινγκ, η ΑΕΚ με ένα δικό της σερί 2-9, προσπέρασε με 64-70 στο κλείσιμο της 3ης περιόδου.

Συναρπαστική, όπως αναμενόταν ήταν η 4η περίοδος, με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο!

Αρχικά, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 65-70, αλλά με 8-0 σερί, ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 73-70! Όμως η ΑΕΚ «απάντησε» με 2-11, για να προηγηθεί με 75-81 στο 35`.

Τελικά στάδια

Όσο το ντέρμπι, όδευε προς τη δύση του, τόσο ανέβαινε και το θερμόμετρο της αγωνίας! Στο 38`, η ΑΕΚ είχε προβάδισμα με 79-84. Όμως με σερί 6-0 ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 85-84 (38`44“), για να προσπεράσει ξανά η ΑΕΚ με καλάθι του Έγουινγκ (85-86 στο 39`41“)!

Οι… καρδιολόγοι είχαν… ετοιμάσει τα σύνεργα τους!

Στο 39`53“, ο Πόιντερ κόπηκε από μπλοκ του Έγουινγκ, ενώ αμέσως μετά, ο Γιανναράς αστόχησε σε τρίποντο και με αυτόν τον τρόπο, η ΑΕΚ πήρε μιαν μεγάλη νίκη! Τελικό σκορ, 85-86!