Άνετη νίκη της Ανόρθωσης επί του Απόλλωνα

Στη 13η της νίκη έφθασε η Ανόρθωση, στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, για τη 18ηαγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε με 96-72 και έτσι, παραμένει στο -1 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμούν οι Πετρολίνα ΑΕΚ και Κεραυνός.

Στο ημίχρονο, η μετέπειτα νικήτρια προηγήθηκε με 50-34 και είχε για κορυφαίο τον Horton (24 πόντοι, 2/3 βολές, 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Ανόρθωσης, που απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα με 12-3 και χάριν στην επιθετική της ευστοχία, αλλά και τη δυνατή άμυνα της, άνοιξε και άλλο τη διαφορά στη συνέχεια, παρά το ότι ο Απόλλωνας βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση.

Έτσι, με τη λήξη της 1ης περιόδου, η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με 26-13.

Στη 2η περίοδο, ο ρυθμός έγινε γρηγορότερος, αλλά με την Ανόρθωση να εξακολουθεί να βρίσκει περισσότερες λύσεις, κυρίως στο εκτελεστικό κομμάτι. Η γηπεδούχος, ανέβαζε τη διαφορά, η οποία μάλιστα, είχε φθάσει και στην τιμή των 22 πόντων, όταν προηγήθηκε με 48-26.

Στη συνέχεια όμως, ο Απόλλωνας με 8-0 σερί, μείωσε σε 48-34, ενώ στο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 50-34, πάντα για την Ανόρθωση.

Στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού, αρχικά η διαφορά ανέβηκε πάνω από το +20 για την Ανόρθωση, που εύρισκε λύσεις από την περιφέρεια, τη στιγμή που για τον Απόλλωνα υπήρχαν προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία του.

Ως αποτέλεσμα της εικόνας αυτής, ήταν να φθάσει και στο +26 (66-40) η διαφορά λίγο μετά το 25`, ενώ στη συνέχεια ο Απόλλωνας μείωσε κάπως, κυρίως χάριν στο σκοράρισμα του N. Williams, αλλά στο 30`, η μετέπειτα νικήτρια είχε προηγηθεί με 76-57.

Με τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, ήταν πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι στην τελευταία, τουλάχιστον όσον αφορούσε το ερώτημα, του ποια ομάδα θα κέρδιζε το παιχνίδι.

Το τέμπο ήταν αργό σε γενικές γραμμές και κυρίως στο πρώτο της 5λεπτο, όπου η τιμή της διαφοράς παρέμενε στα σταθερά επίπεδα που είχαν δημιουργηθεί από πριν.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας μείωσε σε 83-68 (35`), αλλά δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για να γινόταν απειλητικός και έτσι, η Ανόρθωση έφθασε στην 13η της φετινή νίκη με τελικό σκορ 96-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 50-34, 76-57, 96-72.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 5, Τρετιάκοβ 7, Muosa 15, Horton 24 (4), Skinner 16 (1), Ελευθερίου, Βάρσος 13 (3), Talton 10 (2), Μαραγκός 6.

Απόλλων (Άκης Κωνσταντίνου): Ηλιάδης 3, N. Williams 35 (4), W. Williams 10, Παντούρης 6, Gill 18, Σοφρωνίου, Μάρκου, Χ, Κωνσταντίνου, Γκουτιαμάτ, Μ. Κωνσταντίνου, Γρίβας.