Πρωταθλητής στους Παίδες ο Κεραυνός Στροβόλου

Πρωταθλητής για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023, είναι πλέον ο Κεραυνός μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Άτλαντα, κατά τον δεύτερο αγώνα για την τελική φάση των πλέι-οφ, της επίλεκτης κατηγορίας ανδρών ΟΠΑΠ κάτω των 16.

Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Λυκείου Κύκκου, οι ερυθροκίτρινοι κέρδισαν τη γηπεδούχο ομάδα της Πάφου με 61-54.

Κάτι που έγινε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κατά το οποίο ο Κεραυνός έφθασε στη δεύτερη νίκη, πανηγυρίζοντας έτσι την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με σκορ νικών 2-0 επί του Άτλαντα.

Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην αίθουσα του Λυκείου Κύκκου. Με το ρυθμό να είναι γρήγορος στην 1ηπερίοδο και με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο, στο τέλος της 1ης περιόδου, οι δυο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 17-17.

Βρίσκοντας περισσότερες επιλογές στην επίθεση ο Κεραυνός απέκτησε προβάδισμα με +8 (27-19), προβάδισμα που ανέβηκε και στο +11, όταν στο τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 35-24.

Παρότι στην αρχή της 3ης περιόδου ο Κεραυνός προηγήθηκε με +13 (37-24), με 8-0 σερί, ο Άτλαντας μείωσε στους 5 πόντους (37-32). Συναρπαστική προβλεπόταν η συνέχεια, αν και ο Κεραυνός κρατούσε ένα συνεχές ελαφρύ προβάδισμα.

Στο 28` οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-37, σκορ που παρέμεινε αμετάβλητο, ως και την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Στο -6 (49-43) μείωσε ο Άτλαντας στην αρχή της 4ηςπεριόδου, αλλά στο 35`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 58-43 και πλέον, ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση της νίκης και μαζί, του Τίτλου.

Αν και ο Άτλαντας έκανε μιαν προσπάθεια για να ανέτρεπε το σε βάρος του σκορ και μείωσε σε 60-52, εν τούτοις ο Κεραυνός πήρε τελικά τη νίκη με 1-54, φθάνοντας έτσι στην κατάκτηση του τίτλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 24-35, 37-49, 54-61.