«Αυτοκτόνησε» και ηττήθηκε από την Ελβετία η Εθνική Εφήβων

Την ήττα με σκορ 57-51 γνώρισε η Εθνική Εφήβων Κύπρου από την αντίστοιχη της Ελβετίας. Η Εθνική μας παρά το ότι προηγείτο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του παιχνιδιού, κατάφερε να απολέσει την διαφορά 8 πόντων που διατηρούσε μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο και να γνωρίσει την πέμπτη της διαδοχική ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων Β Κατηγορίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με βολή του Σάββα ήταν μπροστά με επτά πόντους (9-16), προτού μειώσουν οι Ελβετοί με τρίποντο Zili (12-17).

Στο 17′ με το λέι απ από τον Γιαξή η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (19-30), ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν στους εννέα (23-32).

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ελβετούς να μειώνουν κατά έναν πόντο (34-42).

Οι Ελβετοί έφθασαν στην ισοφάριση 44-44 στο 34′ με το λέι απ του Ugurtas. Η Εθνική μας πέρασε ξανά μπροστά με το καλάθι του Σάββα (49-51) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, με την Ελβετία να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο με σερί οκτώ πόντων (57-51).

Κορυφαίος για την ομάδα μας ο Στέφανος Τίγκας που είχε 17 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Η επόμενη αναμέτρηση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι αύειο (6 Αυγούστου) στις 17:15 απέναντι στη Σλοβακία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 23-32, 34-42, 57-51