Σκέτη «αλητεία» η Μπέτυ Ακαθιώτου!

Αλήτισσα με τα όλα της η διεθνής πόιντ γκαρντ της Εθνικής Γυναικών, Μπέτυ Ακαθιώτου! Μην μας παρεξηγήσετε. Για μπασκετική αλητεία μιλάμε! Από αυτή που όλοι μας λατρεύουμε να βλέπουμε στο γήπεδο!

Το αγωνιστικό της στυλ είναι πραγματικά για να το λατρεύεις (ή για να το μισείς αν είσαι αντίπαλος!). Τρίποντα στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα της επίθεσης, διαστημικές πάσες με ένα χέρι βγαλμένες από παραμύθι και ντρίπλες που σπάζουν αστραγάλους και εκθέτουν ανεπανόρθωτα τις αντίπαλες αμυνόμενες!

Όταν πάρει μπρος, τίποτα και καμιά δεν μπορεί να την σταματήσει. Ούτε τα double team, ούτε η καλύτερος αμυντικός της αντίπαλης ομάδας με full deny, ούτε τα hedge out με παγίδες στα pick and roll.

Σε όλα τα προαναφερόμενα έρχεται να προστεθεί και το κρύο αίμα που κυλά στις φλέβες της! Η Ακαθιώτου, στο μεγάλο κενό διάστημα που είχε η Εθνική μας στην τελευταία περίοδο (η Μάλτα έτρεξε σερί 19-9 και έφερε το παιχνίδι στο -3 ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού), εξαπέλυσε μια off the dribble τρίποντη βόμβα και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο κατόχων στην Εθνική μας. Στα υπόλοιπα 50 δευτερόλεπτα που απέμεναν η Ακαθιώτου συνέχισε το βιολί της, σκόραρε 4 πόντους και έστειλε στο καναβάτσο την Μάλτα!