Πρωταθλήτρια Γυναικών η ΑΕΛ / Σήκωσε το 16ο!

Την κατάκτηση του τίτλου της πρωταθλήτριας, για 16ηφορά στην ιστορία της και για πρώτη φορά, ύστερα από επτά χρόνια, πανηγυρίζει η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ.

Στον αποψινό τρίτο τελικό των πλέι-οφ, για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 του πρωταθλήματος γυναικών ΟΠΑΠ, κέρδισε την Αναγέννηση Γερμασόγειας με σκορ 71-40 και έτσι, με συνολικό σκορ νικών/ηττών, 3-0, έφθασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, διαδεχόμενη την αποψινή της αντίπαλο, που ήταν η περσινή κάτοχος του τίτλου.

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ

Κορυφαία για τη νικήτρια ομάδα ήταν η Leidel (17 πόντοι, 4/4 βολές, 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα της ΑΕΛ, είχε αποκτήσει ένα σταθερό προβάδισμα από τις αρχές της αναμέτρησης και με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 16-9. Στη 2η περίοδο, η ομάδα της ΑΕΛ, συνέχισε να διευρύνει την υπέρ της διαφορά, εμποδίζοντας την Αναγέννηση, να μειώσει τη διαφορά, ούτως ώστε, να απειλήσει την αντίπαλο της. Με το τέλος του ημιχρόνου, το ύψος της διαφοράς, ξεπέρασε τους 20 πόντους, καθώς στο 20`, το σκορ πήγε στο 40-17 για την ΑΕΛ.

Στην 3η περίοδο, η Αναγέννηση έκανε μια νέα προσπάθεια για να ρίξει την τιμή της διαφοράς, η οποία ωστόσο παρέμενε σε σταθερά επίπεδα άνω των 20 πόντων και έτσι στο 30`, το σκορ έγινε 58-32, πάντα για την ΑΕΛ.

Με μιαν περίοδο να απομένει για την ολοκλήρωση του αγώνα και με τη διαφορά στους 26 πόντους, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολο πια, για να ανατραπούν. Απεναντίας, η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 71-40.

Με τη λήξη του αγώνα, οι παίκτριες και οι οπαδοί της ΑΕΛ, ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του 16ου πρωταθλήματος στην ιστορία της ομάδας τους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-09, 40-17, 58-32, 71-40.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 3 (1), Παπαδούρη 11 (3), Όρλοβιτς 12, Leidel 17 (1), Οικονομίδου 6, Μάρισιτς, Στυλιανίδη 13 (3), Μαυρουδή 3 (1), Αντωνίου, Μιχαήλ, Σάσκοβα 6, Φτερούδη.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 11 (2), Mihalko 11, Ν. Κοντού 2, Τσινακλίεβα 16 (2), Παυλίδου, Μ. Σοφοκλέους, Ελευθεριάδου, Παπαδοπούλου, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού.