Νταμπλούχος Γυναικών η Αναγέννηση Γερμασόγειας για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Με νίκη επί της ΑΕΛ με 70-49 και 3-2 στις νίκες, η Αναγέννηση Γερμασόγειας κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα και νταμπλ στην ιστορία της. Κορυφαία παίκτρια του αγώνα η Ρόουζ Μιχάλκο με 34 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε και Μαρία Τόρλακ που πέτυχε triple double με 13 πόντους, 3 τρίποντα και 15 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το σκορ να είναι 2-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Στο 4’ η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα 5 πόντων (7-2) με την ΑΕΛ να μειώνει στο 6’ σε 13-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 στο 14’ (31-18), όμως οι «γαλαζοκίτρινες»πέτυχαν 7 σερί πόντους μειώνοντας σε 31-25 στο 26’. Οι εύστοχες βολές της Παπαδούρη στο τελευταίο λεπτό έκαναν το 35-34 και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο.

Το παιχνίδι στα ίσα έφερε η Μαυρουδή στο 22’ πετυχαίνοντας τρίποντο, με την Αναγέννηση να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (39-37). Το συγκρότημα της Γερμασόγειας έφτασε στο +6 στο 34’, με την Όρλοβιτς να σκοράρει 5 πόντους για το 45-44. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου η Κώστα κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές για το 54-44.

Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση ανέβασε τη διαφορά στο +16 στο 13’ (62-46), ενώ για πρώτη φορά στο παιχνίδι ξέφυγε στους +21 με την Τόρλακ στο 17’ (68-47). Η γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τον τίτλο με 70-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 35-34, 54-44, 70-49

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηράκλης Πιττάκας)

Τόρλακ 13 (3), Μιχάλκο 34 (2), Τσενακλίεβα 9 (1), Ελευθεριάδου 4, Παυλίδου 2, Μιχαήλ 2, Σούμπρα, Μερκούρη 2, Θεοδοσίου 2, Κώστα 2