Νίκη και κορυφή για την ΑΕΛ

Η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, κερδίζοντας με 63-47 την Αναγέννηση Γερμασόγειας. Πλέον, οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους 24 βαθμούς με την ΑΕΛ να κατέχει την πρώτη θέση ένεκα της διαφοράς πόντων στα μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδια.

Koρυφαίες για τις νικήτριες η Sara Nicole Dickey (22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Πέτρα Όρλοβιτς (18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η Αναγέννηση Γερμασόγειας έκανε ξεκίνημα με σερί έξι πόντων, με ένα καλάθι της Hurley και δυο της Τσενακλίεβα (0-6), ενώ στο 7′ είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (6-16) μετά το δίποντο της Τόρλακ. Στη συνέχεια η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC έφτιαξε σερί οκτώ πόντων και στο 9′ με το καλάθι της Όρλοβιτς πλησίασε στους δυο πόντους (14-16). Ακολούθησε βολή της Νικολακοπούλου (14-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει μετά το λέι απ της Μαυρουδή (16-17).

Στο 14′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 19-19 με τη βολή της Γεωργίου, ενώ λίγο αργότερα μπήκε μπροστά με τη βολή της Dickey (20-19). Στο 16′ με τις δυο βολές από την Stone το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο 24-24, με τις «γαλαζοκίτρινες» στη συνέχεια να φτιάνουν σερί εφτά πόντων και ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου μετά τη βολή της Όρλοβιτς προηγήθηκαν με 31-24. Στη συνέχεια ήρθε τρίποντο της Κοντού (31-27) για ακολουθήσει τρίποντο της Μαυρουδή και λέι απ της Dickey για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 36-27.

Η διαφορά έφθασε στους 19 πόντους (46-27) στο 23′ με το δίποντο της Dickey, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντο της Τόρλακ για να γίνει το 51-39. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, διευρύνοντας τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους (πέτυχαν 12 έναντι 8) και εν τέλει πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 63-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-27, 51-39, 63-47