Νίκη δια πυρός και σιδήρου για την Αναγέννηση απέναντι στην αξιόμαχη ΕΝΑΔ

Η ομάδα της Γερμασόγειας κατάφερε να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 68-55 απέναντι στην μαχητικότατη ομάδα της ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυνατά μπήκε στο γήπεδο η ομάδα της Αναγέννησης αφού βρέθηκε να προηγείται 6 πόντους (16-10) στο τέλος της πρώτης περιόδου και όλα έδειχναν ότι η ψαλίδα της διαφοράς σιγά σιγά θα άνοιγε.

Η ομάδα του Αγίου Δομετίου όμως είχε διαφορετική άποψη αφού μπήκε στο γήπεδο την δεύτερη περίοδο αποφασισμένη να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της. Με τα «τρικς» του κόουτς Στυλιανίδη αλλά και με μια εκπληκτική Blade (16 πόντους την 2η περίοδο) έκανε ένα επί μέρους 11-24 και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 7 πόντους (27-34).

Η ομάδα της Αναγέννησης «έπιασε» το μήνυμα, προσάρμοσε την άμυνα της στην Αμερικανή Blade και κατάφερε και πάλι να βάλει κεφάλι στο σκορ με το τέλος της 3ης περιόδου (46-43).

Από εκείνη την στιγμή και μετά η Αναγέννηση δεν είδε πίσω σε καμία περίπτωση και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη με σκορ 67-55 απέναντι σε ένα εξαιρετικά αξιόμαχο σύνολο.

Πρώτη σκόρερ της Αναγέννησης η Κάσιντι Μιχάλκο με 34 πόντους. Άξια συμπαραστάτης η Βελίνκοβα με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την ΕΝΑΔ μεγάλη εμφάνιση έκανε η Elisha Blade που σκόραρε 34 πόντους.