Καταιγιστική η ΑΕΛ, νίκησε την Αναγέννηση με σκορ 73-51 και καθηλώθηκε στην κορυφή!

Με νικήτρια την ΑΕΛ, τελείωσε το ντέρμπι για την 9ηαγωνιστική της πρώτης φάσης στο πρωτάθλημα γυναικών ΟΠΑΠ και έτσι, ξέφυγε κατά δυο βαθμούς από την αποψινή της αντίπαλο, την Αναγέννηση Γερμασόγειας.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης», η ΑΕΛ κέρδισε το παιχνίδι με σκορ 73-51.

Μετά το ισόπαλο 19-19 της 1ης περιόδου, η μετέπειτα νικήτρια είχε αρκετές λύσεις στην επίθεση κατά τη 2ηπερίοδο και μετά το αρχικό 22-21 για την Αναγέννηση, στη συνέχεια η γηπεδούχος, πήρε και κράτησε ένα συνεχές προβάδισμα, που έφθασε και στους 16 πόντους (47-31) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σημείο στο οποίο η ΑΕΛ προηγήθηκε με 49-34.

Στην 3η περίοδο, δε σημειώθηκε κάποια σημαντική διακύμανση, με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 12 πόντους, πάντα για την ΑΕΛ, που είχε το προβάδισμα στο 30` με 57-43. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η Αναγέννηση μείωσε στο -10 (57-47), αλλά με ένα σερί 8-0, η ΑΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +18 (65-47), κάτι που έγινε στο 36`. Στα τελευταία λεπτά, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και τελικά η ΑΕΛ, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 73-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 49-34, 57-43, 73-51.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Γεωργίου 8, Παπαδούρη 8 (1), Μαυρουδή 4, Leidel 24 (3), Οικονομίδου 5, Στυλιανίδη 3, Όρλοβιτς 21, Μιχαλάκη, Παπάλλα.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Panainte 3, Mihalko 23 (3), Ν. Κοντού, Τσινακλίεβα 13, Θεοδοσίου 5, Τόρλακ 7 (1), Ελευθεριάδου, Παπαδοπούλου, Παυλίδου, Σοφοκλέους, Κ. Κοντού.