Ηττήθηκε στην πρεμιέρα των ΑΜΚΕ η Εθνική Γυναικών

Παρά την προσπάθειά της η Εθνική Γυναικών έκανε ξεκίνημα με ήττα στους 19ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται φέτος στη Μάλτα, χάνοντας με 78-68 από το Λουξεμβούργο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα έδωσε όλα για τη νίκη που χάθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (23-17), όμως κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηρακλή Πιττάκα ήταν δυο πόντους πίσω (60-58), διαφορά που υπήρχε και δυο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με το σκορ να είναι 69-67 για το Λουξεμβούργο.

Ο αντίπαλός μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, κατακτώντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 78-68.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας ήταν η Κάσιντι Μιχάλκο που πέτυχε 30 πόντους και ήταν μάλιστα η πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Ελένη Πηλακούτα η οποία σημείωσε 13.

Την Τρίτη, 30 Μαΐου, στις 17:45 η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Μάλτα, ενώ ο τελευταίος της αγώνας για τους ομίλους είναι την Πέμπτη (01/06, 17:45) απέναντι στο Μαυροβούνιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 42-36, 58-60, 68-78