Η Εθνική Γυναικών «σκούπισε» το Κόσοβο και έβαλε πλώρη για το χρυσό!

Πλώρη για το χρυσό έβαλε η Εθνική Γυναικών που επικράτησε του Κοσόβου με σκορ 88-67 και έκανε το 2/2 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Μικρών Κρατών που διεξάγεται στην χώρα μας.

Αν και αγωνιστικά δεν είχε το ίδιο πρόσωπο με το χθεσινό, ενδεχομένως λόγω και του παράγοντα κούρασης, η Εθνική Γυναικών Κύπρου πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη κόντρα στο Κόσοβο, με την οποία αναρριχάται στην πρώτη θέσης της βαθμολογίας του Τουρνουά.

Η Εθνική μας τελείωσε τον αγώνα έχοντας πέντε καλαθοσφαιρίστριες διψήφιες σε πόντους (Πηλακούτα 15, Ράτσα 14, Κασάπη 15, Ακαθιώτου 11, Όρλοβιτς 12).

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής θα λάβει χώρα το Σάββατο στις 18:30 στο Στάδιο Ελευθερία, με αντίπαλο την επίσης αήττητη μέχρι στιγμής Μάλτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή με 4-0, ενώ στο 9′ ήταν πίαω έξι πόντους (17-11).  Με δύο βολές από την Πάγκαλος, λέι απ της Παπαϊωάννου και άλλες τρεις βολές της Ακαθιώτου έκλεισε την πρώτη περίοδο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ (17-18).

Στο 12′ η διαφορά ανέβηκε στους εννέα πόντους (17-26) μετά τις δύο πετυχημένες βολές από την Όρλοβιτς, η οποία πέτυχε και τον τελευταίο πόντο της περίοδου, επίσης, με βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την απόσταση στους επτά πόντους (33-40).

Το τρίποντο της Ακαθιώτου στο 24′ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (39-49), όσους ήταν και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (53-63). Το ροζ φύλλο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καπαρώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά κατά 11 πόντους (25 έναντι 14) για να έρθει η νίκη με 88-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 33-40, 53-63, 67-88