Έυκολη νίκη της ΑΕΛ με κορυφαία την Όρλοβιτς

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε η Payabl. EKA ΑΕΛ στον αγώνα με τις Moufflons με 92-49, και κορυφαία παίκτρια την Όρλοβιτς με 24 πόντους, 6 ασίστ και 11 ριμπάουντ.

Με τρίποντο ξεκίνησε το παιχνίδι με την Dickey να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΛ. Στο 2’ έγινε το 5-2, με τις Moufflons να μειώνουν τη διαφορά στο 5-4 στο 4’, ενώ το εύστοχο τρίποντο της Πάγκαλος στο ίδιο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7). Οι γηπεδούχες δεν άφησαν την αντίπαλη ομάδα να μπει μπροστά στο σκορ και με σερί 12 πόντων διαμόρφωσαν το 19-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικές και μείωσαν σε 24-18 στο 12’. Με βολές η Meadows έκανε το 30-20 στο 14’, με τις «γαλαζοκίτρινες» Λεμεσού να μεγαλώνουν τη διαφορά στο +26 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (50-24), το οποίο έκλεισε με σκορ 50-26.

Με την Μαυρουδή να ευστοχεί σε 3 βολές ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για το 55-26. Στο 24’ το τρίποντο της Dickey έκανε το 60-30, με την ΑΕΛ να δυσκολεύει περισσότερο την προσπάθεια των Moufflons για να γυρίσουν το σκορ. Η ομάδα της Λεμεσού είχε το πάνω χέρι στον αγώνα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 92-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 50-26, 76-38, 92-49

Payabl. EKA ΑΕΛ WBC (Γιώργος Παλάλας) Παπαδούρη 16 (1), Όρλοβιτς 24, Μιχαήλ 3 (1), Dickey 15 (3), Οικονομίδου 11, Τέιλορ 8, Στυλιανίδη, Γεωργίου 2, Μαυρουδή 5, Αντωνίου 2, Παπαλλά 4, Φτερούδη 2

Moufflons (Nemanja Bjedov) Πάγκαλος 14 (1), Ιωάννου 4, Παπαγιάννη 2, Κινάνη 2, Meadows 25 (1), Μομτζιαν 2, Πέτρου, Σαββίδου