ΑΕΛ – ΑΠΟΠ 93-84: Πρώτη γαλαζοκίτρινη νίκη σε συναρπαστικό παιχνίδι

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πέτυχε η ΑΕΛ, επικρατώντας με 93-84 του ΑΠΟΠ σε αγώνα που έγινε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης», για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, και ήταν το πρώτο που είχε πιλοτική μετάδοση από το κανάλι της ΚΟΚ στο Youtube, σηματοδoτώντας την έναρξη των αυτόματων καμερών.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν σε καλή βραδιά τους Αβερέτε και Μάγκνιγκαντ που πέτυχαν από 26 πόντους, ενώ με 20 ακολούθησε ο Πίγκραμ.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο η ΑΕΛ ολοκλήρωσε με δύο βολές του Μάγκνιγκαντ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φέρει τη διαφορά στο ένα τρίποντο (24-21). Στο 16′ ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με το τρίποντο του Κωστή (39-41). Η εναλλαγή του σκορ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την ΑΕΛ μπροστά με δύο πόντους διαφορά (48-46).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 15 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν το 54-50 του 23′ σε υπέρ τους 65-54 στο 28′, με την ΑΕΛ όμως να αντιδράει και ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου με το καλάθι του Αβερέτε πλησίασε στους δύο πόντους (63-65).

Στο 33′ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής, με δύο βολές, ισοφάρισε στο παιχνίδι (70-70), ενώ στα ίσα ήταν ο αγώνας και στο 38′ (81-81). Το τρίποντο του Μάγκνιγκαντ και οι δύο βολές του Αβερέτε έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην ΑΕΛ (86-81) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, ενώ ένα λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα η διαφορά ήταν στους τέσσερις (88-84). Οι τελευταίοι πόντοι, πέντε συγκεκριμένα, ανήκαν στους γηπεδούχους που πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 93-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 48-46, 63-65, 93-84